Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακολουθει μεσο-μακρο εκτιμηση.😜

Το πιθανοτερο σεναριο με τα τωρινα στοιχεια για την περιοδο μετα την θερμη εισβολη,περιπου δηλαδη μετα τις 16 του μηνα ειναι η δημιουργια πλαγιαστου αντικυκλωνα απο δυτικη ευρωπη προς β.ανατολικα λογω του ισχυρου πεδιου χαμηλων πιεσεων στον βορειο ατλαντικο ως την σκανδιναβια.Συχρονως οι πολυ ψυχρες αεριες μαζες σε βαλτικη και β.δυτικη Ρωσια θα εκτοπιστουν λογω του δυτικου,ν.δυτικου stream που φαινεται να επικρατει στην βορεια ευρωπη.

Στα μερη μας φαινεται επικρατηση για καποιο διαστημα β.ανατολικου stream με καθοδο ψυχροτερων μαζων,οχι ομως κατι ακραιο.Απο κει και περα αν καταφερει και δημιουργηθει χαμηλο δυτικα μας ισως εχουμε τα πρωτα χιονια ως χαμηλα στη βορεια ελλαδα,αν δημιουργηθει λιγο ανατολικοτερα πιθανο ειναι ενα κεντροανατολικο ημιορεινο ή προσηνεμο ημιορεινο χιονι(στην καλυτερη)και βροχες στα πεδινα.Απο κει και περα πιστευω οτι με την ανατολικη πορεια του Α,οτι θα εχουμε εκ νεου θερμη εισβολη κατα την περιοδο των γιορτων των χριστουγεννων.Αυτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ακολουθει μεσο-μακρο εκτιμηση.😜

Το πιθανοτερο σεναριο με τα τωρινα στοιχεια για την περιοδο μετα την θερμη εισβολη,περιπου δηλαδη μετα τις 16 του μηνα ειναι η δημιουργια πλαγιαστου αντικυκλωνα απο δυτικη ευρωπη προς β.ανατολικα λογω του ισχυρου πεδιου χαμηλων πιεσεων στον βορειο ατλαντικο ως την σκανδιναβια.Συχρονως οι πολυ ψυχρες αεριες μαζες σε βαλτικη και β.δυτικη Ρωσια θα εκτοπιστουν λογω του δυτικου,ν.δυτικου stream που φαινεται να επικρατει στην βορεια ευρωπη.

Στα μερη μας φαινεται επικρατηση για καποιο διαστημα β.ανατολικου stream με καθοδο ψυχροτερων μαζων,οχι ομως κατι ακραιο.Απο κει και περα αν καταφερει και δημιουργηθει χαμηλο δυτικα μας ισως εχουμε τα πρωτα χιονια ως χαμηλα στη βορεια ελλαδα,αν δημιουργηθει λιγο ανατολικοτερα πιθανο ειναι ενα κεντροανατολικο ημιορεινο ή προσηνεμο ημιορεινο χιονι(στην καλυτερη)και βροχες στα πεδινα.Απο κει και περα πιστευω οτι με την ανατολικη πορεια του Α,οτι θα εχουμε εκ νεου θερμη εισβολη κατα την περιοδο των γιορτων των χριστουγεννων.Αυτα.

Θα πέσεις μέσα. Πάω Βαλτικη ακριβώς 16.12. Σίγουρος ο εκτοπισμός των ψυχών μαζών. Χαχαχα. Έχει ολικό παγετό από 10.11 και σήμερα 70 πόντους μετρημένο. Θα δω τα λιωσιματα.

Επεξεργάστηκε από Snow sick
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snow sick είπε:

Θα πέσεις μέσα. Πάω Βαλτικη ακριβώς 16.12. Σίγουρος ο εντοπισμός των ψυχών μαζών. Χαχαχα. Έχει ολικό παγετό από 10.11 και σήμερα 70 πόντους μετρημένο. Θα δω τα λιωσιματα.

Λιωσιματα δεν θα δεις νομιζω.Απλα δεν θα εχει -20

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Λιωσιματα δεν θα δεις νομιζω.Απλα δεν θα εχει -20

Μακάρι Γιώργο. Γιατί το έχω πάθει ακριβώς,έτσι πάμπολλες φορές. Μου έχει βγει το όνομα πάνω του γκαντεμη:)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Καλά να περνάς φολε μου! Αλλά πράγματα έχουν σημασία!

Φιλε η φολα παραμονευει παντου να ξερεις😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Φιλε η φολα παραμονευει παντου να ξερεις😂

Το ξέρω πολύ πολύ καλά. Το έχω ζήσει ακόμα και Χριστούγεννα Β.Φιλανδια πάνω από τον αρκτικό κύκλο με +5. Δεν έχω ανταγωνισμό στη γκαντεμιά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Ακολουθει μεσο-μακρο εκτιμηση.😜

Το πιθανοτερο σεναριο με τα τωρινα στοιχεια για την περιοδο μετα την θερμη εισβολη,περιπου δηλαδη μετα τις 16 του μηνα ειναι η δημιουργια πλαγιαστου αντικυκλωνα απο δυτικη ευρωπη προς β.ανατολικα λογω του ισχυρου πεδιου χαμηλων πιεσεων στον βορειο ατλαντικο ως την σκανδιναβια.Συχρονως οι πολυ ψυχρες αεριες μαζες σε βαλτικη και β.δυτικη Ρωσια θα εκτοπιστουν λογω του δυτικου,ν.δυτικου stream που φαινεται να επικρατει στην βορεια ευρωπη.

Στα μερη μας φαινεται επικρατηση για καποιο διαστημα β.ανατολικου stream με καθοδο ψυχροτερων μαζων,οχι ομως κατι ακραιο.Απο κει και περα αν καταφερει και δημιουργηθει χαμηλο δυτικα μας ισως εχουμε τα πρωτα χιονια ως χαμηλα στη βορεια ελλαδα,αν δημιουργηθει λιγο ανατολικοτερα πιθανο ειναι ενα κεντροανατολικο ημιορεινο ή προσηνεμο ημιορεινο χιονι(στην καλυτερη)και βροχες στα πεδινα.Απο κει και περα πιστευω οτι με την ανατολικη πορεια του Α,οτι θα εχουμε εκ νεου θερμη εισβολη κατα την περιοδο των γιορτων των χριστουγεννων.Αυτα.

Αν δε πιάσει πάνω από 29.6 που είναι το εθνικό ρεκόρ Δεκεμβρίου δεν πιάνεται θερμή εισβολή😋

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, INUIT είπε:

για κοντα εχουμε πλεον το παραθυρο....για λιγο παρακατω θελω τη "θερμη εισβολη" να μεινει στη θεση της ( φτανει τοσο που υποχωρησε ) ο αζορικος χρειαζεται στηριξη για πολλους λογους και για να μην  τον παρουμε αγκαλιτσα παλι🙂 

...για τερμα μακρια εχουμε την καλυτερη ως τωρα πτωση του μ.ο με "χειμωνιατικα" 500αρια

Diagramme GEFS

αντε παμε να την κανουμε "εντυπωσιακη" στο 12αρι  ( την πτωση ) 👍

 

Σε καμια περιπτωση δεν μπορω να διαβασω χαρτες οπως αλλα παιδια αλλα εντελως εμπειρικα η μαλλον στατιστικα η θεμα παρατηρησης..το συγκεκριμενο υετικο διαγραμμα μετα τις 16 μ αρεσει..ειναι κατι μεταξυ νεκρου και σοβαρα τρσυματισμενου..που ομως στο τελος θα σωθει..τα οποια σοβαρα χαμηλακια μας ερχονται ετσι λιγο λιγο..οταν δειχνει στις 10 μερες παρελαση και μουσωνες και και και περνουμε στην καλυτερη κουτσουλιες καθως συνεχεια υποβαθμιζοντε..οταν δεν δειχνουν τιποτα παλι περναει μπετο καθως πιανουν τις αντικυκλωνικες συνθηκες αερα..

Αισιοδοξω οτι θα υπαρξει χαμηλο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Το ξέρω πολύ πολύ καλά. Το έχω ζήσει ακόμα και Χριστούγεννα Β.Φιλανδια πάνω από τον αρκτικό κύκλο με +5. Δεν έχω ανταγωνισμό στη γκαντεμιά. 

Μαζι σου αλλα δεν  γραψα γ αυτο τη λεξη φολα..δες απο κατω

Screenshot_20231205-155750_Chrome.jpg

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Αν δε πιάσει πάνω από 29.6 που είναι το εθνικό ρεκόρ Δεκεμβρίου δεν πιάνεται θερμή εισβολή😋

Σε ποιο μέρος είχε καταγραφεί αυτή η θερμοκρασία;

Νότια Κρήτη;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Χμμμμ...image.png.4f177da6c30ecd86a099dc2d8f1979eb.png

Άμα βλέπεις γραμμές στο -10 Σαλονικα και πιο κάτω, το Ταίναρο παίρνει φωτιά. 😎😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξύ, για δεύτερη φορά μέσα σε 10 μέρες την Παρασκευή θα χιονίσει στην Βόρειο Ελλάδα Χαμηλά.. Περίπου 500μ.. Ακόμη δεν ξεκίνησε ο χειμώνας,και πάμε για δεύτερη χιονοκατάσταση,που άλλες χρονιές ούτε αυτό μπορούσαμε να κερδίσουμε..Αυτό σημαίνει πολλά για την πορεία...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Το ξέρω πολύ πολύ καλά. Το έχω ζήσει ακόμα και Χριστούγεννα Β.Φιλανδια πάνω από τον αρκτικό κύκλο με +5. Δεν έχω ανταγωνισμό στη γκαντεμιά. 

σκεφτεσαι να γυρισεις γρηγορα?....καμια παρατασουλα δεν παιζει??? 😂👍

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μεγάλο στοίχημα για αυτήν τη μετρια φθινοπωρινή κακοκαιρία ( από σήμερα το απόγευμα μέχρι και αύριο ) είναι η Ζαγόρα που πιστεύω πως θα μας βγάλει πάλι ασπροπρόσωπους... Με την σύγκλιση που πρόκειται να γίνει αλλά και γενικότερα με τους ανατολικούς, ΒΒΑ στη συνέχεια, ανέμους θα βάλει αρκετά χιλιοστά... όχι κάτι ακραίο αλλά θα είναι λογικά στα μεγαλύτερα ύψη βροχόπτωσης για αυριο... ή απλώς θα παιχτεί κάτι με τα παραθαλάσσια τμήματα του νομού Λαρίσης... θα φανεί και στο nowcast.

Το επίκεντρο από ευρωπαίο και τζίφο στα σύνορα ν. πιερίας και ν. λαρίσης. Ο παιος μας βγαζει και εδω 20+ mm χεχεχε για να δουμε.. αν και το περισσοτερο ισως το ριξει λιγο πιο δυτικα, προς θριασιο ή ακόμα και βιλια... ή στα ψάρια ανοικτά της σαλαμίνας😁

ecmwfgr-25-42.png?0

Modele GFS - Carte prévisions

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ακολουθει μεσο-μακρο εκτιμηση.😜

Το πιθανοτερο σεναριο με τα τωρινα στοιχεια για την περιοδο μετα την θερμη εισβολη,περιπου δηλαδη μετα τις 16 του μηνα ειναι η δημιουργια πλαγιαστου αντικυκλωνα απο δυτικη ευρωπη προς β.ανατολικα λογω του ισχυρου πεδιου χαμηλων πιεσεων στον βορειο ατλαντικο ως την σκανδιναβια.Συχρονως οι πολυ ψυχρες αεριες μαζες σε βαλτικη και β.δυτικη Ρωσια θα εκτοπιστουν λογω του δυτικου,ν.δυτικου stream που φαινεται να επικρατει στην βορεια ευρωπη.

Στα μερη μας φαινεται επικρατηση για καποιο διαστημα β.ανατολικου stream με καθοδο ψυχροτερων μαζων,οχι ομως κατι ακραιο.Απο κει και περα αν καταφερει και δημιουργηθει χαμηλο δυτικα μας ισως εχουμε τα πρωτα χιονια ως χαμηλα στη βορεια ελλαδα,αν δημιουργηθει λιγο ανατολικοτερα πιθανο ειναι ενα κεντροανατολικο ημιορεινο ή προσηνεμο ημιορεινο χιονι(στην καλυτερη)και βροχες στα πεδινα.Απο κει και περα πιστευω οτι με την ανατολικη πορεια του Α,οτι θα εχουμε εκ νεου θερμη εισβολη κατα την περιοδο των γιορτων των χριστουγεννων.Αυτα.

Ευχαριστουμε φιλε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αξιζει λιγο την προσοχη σας ο παρακατω χαρτης...Εντυπωσιακο αν μη τι αλλο για Σκανδιναβια...Πολλα χρονια ειχε να ξεκινησει ετσι ο Δεκεμβρης...Παρηγορο για ολους...Σημερινες θερμοκρασιακες τιμες...Μακαρι και μεις να εχουμε ενα αναλογο θερμοκρασιακο διαστημα ψυχρο μεσα στον χειμωνα με τις αναλογες θερμοκρασιες που μπορουν να πιασουν οι δικες μας περιοχες...Οι παρακατω θερμοκρασιες ειναι οι μεγιστες!!!Τουλαχιστον στο 80% του χαρτη ολες οι περιοχες και στη Σκανδιναβια και προς Βαλτικη με ολικο παγετο!!!

408174523_3670807163154222_73677777017505359_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μου άρεσε πολύ 6αρι του ευρωπαίου για την λιμνούλα.. Ίσως πέσουν λιγότερα χιλιοστά από ότι αύριο, αλλά λογικά θα έχουμε οριακή αστάθεια και μπορεί να βγει καμιά μπόρα!

Όσο αφορά το κύμα ζέστης (για την εποχή) φαίνεται να καθυστερεί η εναρξή του, όπς και η λήξη του βέβαια, δηλαδή έχουμε μια μετατόπση προς τα πίσω. ¨ομως προσωπικά θεωρώ ότιείναι αδύνατο να μην πιάσυμε τουλάχιστον +8 στα 850 έστω και για 24 ώρες

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...