Jump to content
sotos*snow

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ποια περιοχη;

Λακωνία χωρια Ταυγέτου και δυτικη ορεινη Μεσσηνία και με τη Σπάρτη να χτυπάει συνεχεια 36,37,38 ξεραθηκανε μπαξεδες με πορτοκαλιές στρεμματα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Koumoustas είπε:

 

Λακωνία χωρια Ταυγέτου και δυτικη ορεινη Μεσσηνία και με τη Σπάρτη να χτυπάει συνεχεια 36,37,38 ξεραθηκανε μπαξεδες με πορτοκαλιές στρεμματα..

Μαλιστα,υπομονη,δεν μπορει να μην ξεσπασει απο τελη Σεπτεμβρη και μετα...και περιοχη Μεγαλοπολης που ειναι τα πεθερικα,φετος ηταν το καλοκαιρι με τις λιγοτερες βροχες τα πολλα τελευταια χρονια.Θα γυρισει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27,8οC εδώ Μελίσσια......βαράει το βοριαδομέλτεμο.....

ΥΓ Παιδιά έχετε δει το καλοκαίρι πόσος είναι ο κλιματικός υετός ανα περιοχή....μηδαμινός!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34,4 βαθμοί σήμερα εδώ στο Μακροχωρι καθε μετά και χειρότερα ... κουφόβραση μάλιστα γιατί είχαμε και αυξημένη υγρασία και μέγιστο heat index στους 38 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31.9 τελικά η μέγιστη στο σταθμό μου, ακριβώς όσο και εχθές. Αύριο με το ενισχυμένο μελτεμι πιστεύω θα είναι πιο δροσερά. Στους 28.4 βαθμούς τώρα με 49% υγρασία. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ασε Γιωργο @ΧΕΛΜΟΣ αυτα ειναι τα ''καλα'' του μελτεμιου εδω στα κεντροδυτικα τμηματα.Πολλες χρονιες οπως ξερουμε τα μελτεμια διαρκουν ως και τα τελη του μηνα.Ακομα και στους 14c στα 850 να πεσει η t,εδω θα βαραμε ανετα 30αρια με ΒΒΑ.Οποτε στο μυαλο μου θεωρω πλεον τον Σεπτεμβρη εναν μηνα ακρως καλοκαιρινο και οχι μεταβατικο οπως παλαιοτερα.Και οτι ερθει ειδικα μεχρι τα μεσα του,το θεωρω bonus αναλογο με αυτο του...Ιουλιου.

Αυτο με λυπει οπως και τους περισσοτερους καιροφιλους,γιατι χανετε πολλες φορες ενας ολοκληρος μηνας απο το hobby μας.Τα πρωτα χρονια θυμαμαι διαμαρτυρομουν εντονα μεσα μου και ...εξω μου οπως κανουν πολλα παιδια τωρα.Με τα χρονια αρχισα να το παιρνω αποφαση οτι ο συνδιασμος βροχων και πτωση της θερμοκρασιας το 1ο 20ημερο (τουλαχιστον) του Σεπτεμβρη θα τεινει να σπανιζει εκτος ισως ορισμενων σπανιων εξαιρεσεων.

Τελος παντων τα πα και...ξαλαφρωσα που λενε και γω μετα απο πολυ καιρο.

Αντιστεκομαι ακομα στους 31.3c με 33% υγρασια.Η πολη βρηκε αυρα WSW και εχει 1c χαμηλοτερη με αυξημενη υγρασια.

ΥΓ Εχεις και τον Κωτσο τον @Beach-snow NG να τα βλεπει ολα χαλαρα με τον Ηλιο τανασκελα και 29c στα 320μ και οσο να ναι,σε παρασερνει στη...δροσια του🤗❄️

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξύ η Σπάρτη έχει ξεφύγει εντελώς αυτές τις μέρες...σήμερα 38άρι και ήδη μέση μέγιστη για τον Σεπτέμβριο 37 βαθμοί! Φάση Ντουμπάι. Δε ξέρω αν έχει ξαναγίνει τόσο ζεστό πρώτο δεκαήμερο Σεπτεμβρίου κατά μέσο όρο

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μελτέμι, ο σωτήρας της Αθήνας. Ένας μύθος που φυσικά δεν ισχύει, τουλάχιστον από άποψης θερμοκρασίας. Οι μόνες πεδινές-παραθαλάσσιες περιοχές στις οποίες το μελτέμι είναι θερμοκρασιακά άκρως ευεργετικό είναι αυτές των Σποράδων, των νησιών βορείου Αιγαίου (ιδιαίτερα Λήμνος), της βόρειας και ανατολικής & νότιας Εύβοιας,  της ανατολικής Αττικής, των Κυκλάδων, της βόρειας Κρήτης και ακτές της νοτιοανατολικής Λακωνίας που βλέπουν Αιγαίο. 

Στην Αθήνα ο πιο δροσερός άνεμος είναι ο Ν-ΝΔ. Ο ΒΑ, άμα είναι αρκετά ενισχυμένος, ναι μεν σου δίνει την αίσθηση της δροσιάς και μειώνει την υγρασία καθώς είναι (όπως λένε στα χωριά) στεριανός άνεμος αλλά είναι πιο ζεστός. Με +15 στα 850hpa και Ν-ΝΔ το Γκάζι αν φτάσει 28 είναι ζήτημα. Με Β-ΒΑ όμως πάει και 32.

Επίσης, οι ελάχιστες θερμοκρασίες στο λεκανοπέδιο και συγκεκριμένα στο δυτικοκεντρονότιο λεκανοπέδιο που είναι και καραπεδινό, είναι χαμηλότερες σε ημέρες χωρίς μελτέμι απ΄ότι σε ημέρες με μελτέμι. Κι αφήστε να λένε οι υπερβόρειοι στα 350-450μ ότι έχουνε δροσιά, το λιμάνι της Μυκόνου έχει πιο δροσιά απ αυτούς.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Ζερίκιος είπε:

Το μελτέμι, ο σωτήρας της Αθήνας. Ένας μύθος που φυσικά δεν ισχύει, τουλάχιστον από άποψης θερμοκρασίας. Οι μόνες πεδινές-παραθαλάσσιες περιοχές στις οποίες το μελτέμι είναι θερμοκρασιακά άκρως ευεργετικό είναι αυτές των Σποράδων, των νησιών βορείου Αιγαίου (ιδιαίτερα Λήμνος), της βόρειας και ανατολικής & νότιας Εύβοιας,  της ανατολικής Αττικής, των Κυκλάδων, της βόρειας Κρήτης και ακτές της νοτιοανατολικής Λακωνίας που βλέπουν Αιγαίο. 

Στην Αθήνα ο πιο δροσερός άνεμος είναι ο Ν-ΝΔ. Ο ΒΑ, άμα είναι αρκετά ενισχυμένος, ναι μεν σου δίνει την αίσθηση της δροσιάς και μειώνει την υγρασία καθώς είναι (όπως λένε στα χωριά) στεριανός άνεμος αλλά είναι πιο ζεστός. Με +15 στα 850hpa και Ν-ΝΔ το Γκάζι αν φτάσει 28 είναι ζήτημα. Με Β-ΒΑ όμως πάει και 32.

Επίσης, οι ελάχιστες θερμοκρασίες στο λεκανοπέδιο και συγκεκριμένα στο δυτικοκεντρονότιο λεκανοπέδιο που είναι και καραπεδινό, είναι χαμηλότερες σε ημέρες χωρίς μελτέμι απ΄ότι σε ημέρες με μελτέμι. Κι αφήστε να λένε οι υπερβόρειοι στα 350-450μ ότι έχουνε δροσιά, το λιμάνι της Μυκόνου έχει πιο δροσιά απ αυτούς.

Ειδικά εμάς στα δυτικά δεν μας επηρεάζει πολυ το μελτεμι.. 

Εγώ προσωπικά από γεννησιμιου μου δεν χωνεύω τον βορειο άνεμο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες δεν ξέρω τι λέτε οι δυτικοί αλλά και εγώ που είμαι στα ανατολικά προαστεια των Αθηνών σε όχι μεγάλο υψόμετρο (200μ) μονο με το μελτεμι ανασαίνω.... 

Ήδη εδώ και λίγες ώρες που έχει ψιλογκαζώσει με 40αρες ριπες είναι απόλαυση έξω...Μόλις ανοίξω τις βορινες μπαλκονοπορτες το σπίτι θυμίζει Μύκονο.... 

Αυτές είναι οι στιγμιαίες συνθήκες τώρα εδώ σύμφωνα με το σταθμο μου... 

Screenshot_20200909-002642.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Ζερίκιος είπε:

Κι αφήστε να λένε οι υπερβόρειοι στα 350-450μ ότι έχουνε δροσιά, το λιμάνι της Μυκόνου έχει πιο δροσιά απ αυτούς.

Το οτι η Μυκονος ειναι πιο δροσερη απο τα υπερβορεια της Αττικης σε μερες με μελτεμι,αυτο δε σημαινει οτι δεν εχει σχετικη δροσια στα υπερβορεια.Αρα δε ειναι κατι παραλογο αυτο που "λενε οι υπερβορειοι", οταν την ιδια στιγμη το λεκανοπεδιο ψιλοβραζει,οπως σωστα λες, λογω του μελτεμιου που δρα σαν καταβατης ειδικα στα κεντροδυτικα αυτου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συγγνώμη για το άσχετο παιδιά αλλά θα σκασω αμα δεν το ποσταρω.... 

https://www.kerkyrasimera.gr/ξεκίνησαν-τα-γυρίσματα-για-το-42-βαθμοί/

Ε ναι λοιπόν..... Που αλλού θα μπορούσε να γυριστεί αυτή η σειρά..... 

Φταίω εγώ μετά που κράζω?????? 

Αμ δε φταίω..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Ζερίκιος είπε:

Το μελτέμι, ο σωτήρας της Αθήνας. Ένας μύθος που φυσικά δεν ισχύει, τουλάχιστον από άποψης θερμοκρασίας. Οι μόνες πεδινές-παραθαλάσσιες περιοχές στις οποίες το μελτέμι είναι θερμοκρασιακά άκρως ευεργετικό είναι αυτές των Σποράδων, των νησιών βορείου Αιγαίου (ιδιαίτερα Λήμνος), της βόρειας και ανατολικής & νότιας Εύβοιας,  της ανατολικής Αττικής, των Κυκλάδων, της βόρειας Κρήτης και ακτές της νοτιοανατολικής Λακωνίας που βλέπουν Αιγαίο. 

Στην Αθήνα ο πιο δροσερός άνεμος είναι ο Ν-ΝΔ. Ο ΒΑ, άμα είναι αρκετά ενισχυμένος, ναι μεν σου δίνει την αίσθηση της δροσιάς και μειώνει την υγρασία καθώς είναι (όπως λένε στα χωριά) στεριανός άνεμος αλλά είναι πιο ζεστός. Με +15 στα 850hpa και Ν-ΝΔ το Γκάζι αν φτάσει 28 είναι ζήτημα. Με Β-ΒΑ όμως πάει και 32.

Επίσης, οι ελάχιστες θερμοκρασίες στο λεκανοπέδιο και συγκεκριμένα στο δυτικοκεντρονότιο λεκανοπέδιο που είναι και καραπεδινό, είναι χαμηλότερες σε ημέρες χωρίς μελτέμι απ΄ότι σε ημέρες με μελτέμι. Κι αφήστε να λένε οι υπερβόρειοι στα 350-450μ ότι έχουνε δροσιά, το λιμάνι της Μυκόνου έχει πιο δροσιά απ αυτούς.

Φοβερη αναλυση φιλε Ζερικιε αν και η αληθεια ειναι καπου στη μεση....γιατι το λεκανοπεδιο Αττικης εχει ξεχυλωσει τοσο πολυ τα τελευταια χρονια που αλλαζουν ακομα και ... οι ανεμοι που το επηρεαζουν...

Προσωπικη γνωμη: για ολη τη νοτια παραλιακη ζωνη απο Σχιστο στα Δυτικα ως Γλυφαδα και για το ευρυτερο κεντρο της Αθηνας αλλα.και περιοχες κατω απο τον Υμηττο πχ Νεα Σμυρνη Ηλιουπολη ισχυει 100% αυτο που λες....

Ειναι κοντα ευθεια στα 10 χλμ το πολυ απτη θαλασσα max και οι μεγαλες λεωφοροι χαρακτηριστικοτερο παραδειγμα Συγγρου *φερνουν* το ΝΝΔ ανεμο η θαλασσια αυρα και δροσιζει απιστευτα...

Ομως στις υπολοιπες περιοχες οσο η ηπειρωτικοτητα και αποσταση απο τη θαλασσα κ το υψομετρο μεγαλωνουν τα προαστεια ΣΤΑΖΟΥΝ απλα με νοτια....το εζησα στο Χαλανδρι 26 χρονια το ζω Ζωγραφου αλλα 7 δεν υπαρχει πιο νοτισμενος κ αθλιος καιρος απο το οταν φυσαει ΝΝΔ...

Ενω αντιθετα ο βοριας γενικα κ.ειδικα ο ΒΒΑ ειδικα οταν *καναλιζεται* στις παρυφες κ τα περασματα Πεντελης Παρνηθας κ Πεντελης Υμηττου ειναι οαση....κατεβαζει με.τη μια την υγρασια εχω δει σε μιση ωρα απο 70% 36% μιλαμε αλλος ανθρωπος αλλη αισθηση...

Εν ολιγοις θεωρω οτι τα προαστεια απο 200ετρα κ υψηλοτερα τους καλυτερους χιοναδες και τις καλυτερες δροσιες.το καλοκαιρι τις ζουν με ΒΒΑ....

Οπως αυτος που ολοενα κ.δυναμωνει τωρα εξω μου εριξε ηδη μια γλαστρα και παω να μαζεψω....χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Το οτι η Μυκονος ειναι πιο δροσερη απο τα υπερβορεια της Αττικης σε μερες με μελτεμι,αυτο δε σημαινει οτι δεν εχει σχετικη δροσια στα υπερβορεια.Αρα δε ειναι κατι παραλογο αυτο που "λενε οι υπερβορειοι", οταν την ιδια στιγμη το λεκανοπεδιο ψιλοβραζει,οπως σωστα λες, λογω του μελτεμιου που δρα σαν καταβατης ειδικα στα κεντροδυτικα αυτου.

Τα υπερβόρεια προάστια των 300-400μ είναι λογικό να έχουν χαμηλότερες από την παράκτια και πεδινή Αθήνα των 0-100μ γιατί, πέρα απ τους βοριάδες, έχουν και ένα μεγαλύτερο υψόμετρο.  Το "δροσιά" είναι υποκειμενικό από την άποψη ότι η Μύκονος και η Τήνος έχουν χαμηλότερες μέγιστες κι από την Ιπποκράτειο σε ημέρες με μελτέμι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδια είναι ξεκάθαρο πως το ΒΒΑ ρευμα ευνοει τους ανατολικοπροσηνεμους της Αττικης ανεξαρτήτου υψομέτρου... Είναι κανόνας αυτός χειμώνα καλοκαίρι.... Τι το ψάχνουμε και το αναλύουμε από κει και πέρα???? 

Όσο για τις Κυκλάδες και ειδικά η Μυκονος το καλοκαίρι με ισχυρό μελτεμι συναγωνιζεται σε μέγιστες θερμοκρασίες το Καϊμακτσαλάν στα 2100μ.... Τι να λέμε τώρα? 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά ο άνεμος, ότι διεύθυνση και να έχει, μου είναι ευχάριστος έως 5 μποφόρ. Άντε βαριά βαριά και με καμιά 6αρα ριπή μέσα μέσα. Με παραπάνω ένταση γίνεται ενοχλητικός. Άντε να μένει κανείς νότια Εύβοια με 7-8 μποφόρ μελτέμι κάθε μέρα και ριπές 9+. Πονοκέφαλος.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Ζερίκιος είπε:

Προσωπικά ο άνεμος, ότι διεύθυνση και να έχει, μου είναι ευχάριστος έως 5 μποφόρ. Άντε βαριά βαριά και με καμιά 6αρα ριπή μέσα μέσα. Με παραπάνω ένταση γίνεται ενοχλητικός. Άντε να μένει κανείς νότια Εύβοια με 7-8 μποφόρ μελτέμι κάθε μέρα. Πονοκέφαλος.

Αυτό ισχύει... Είχα πάει Μύκονο πριν από καμιά 20αρια χρόνια και θυμάμαι σε καφετέριες και ταβέρνες δενανε τα τραπέζια και τις καρέκλες για να μην τα σηκώσει ο αέρας... Μια εβδομάδα είχα κάτσει και τις 7 μέρες με το που έπεφτε ο ήλιος ήθελες απαραίτητα λεπτό μπουφάν..... Όσο για τις παραλίες μόνο στις υπηνεμες έκανες μπάνιο.... στις προσηνεμες στο βορια απλά άμμο όλη και με το που έβγαινες από τη θάλασσα ήθελες επειγόντως πετσέτα γιατί την άκουγες μέρα μεσημέρι από τον κρύο αέρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα!!!Αρκετα δροσερο αερακι και εδω κατω στο γκετο της Καλλιθεας...Οτι πρεπει για τρεξιμο..Αλλα δεν θα παω..😜...

Ακομα πιο ομορφα εχθες το βραδυ στην πλατεια του κρυονεριου..Εφυγα απο την Καλλιθεα με 32 βαθμους και στο Κρυονερι βρηκα 26-27..Οαση!!!

Τις καλημερες μου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα σε όλους! Μέσα στο βράδυ ενισχύθηκε πολύ ο αέρας στο Κρυονέρι ,  τώρα πλέον κατά διαστήματα πρέπει να έχει ριπές κοντά στα 50km/h με την θερμοκρασία περίπου στους 22 βαθμούς . Ελπίζω να περάσει αναίμακτα από πλευράς πυρκαγιών η μέρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...