Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χιονοκαψουρες...Λιγο θετικη ενεργεια ρε...Κι ας μην κατσει..Θα πεθανουμε??Vamooossss...Οπου μπορει να το ριξει το τιμημενο...Δεν εχει τελειωσει ακομα τιποτα ειδικα για τα βορεια..

Για τα προσηνεμα ουτε λογος βεβαια για πεδινα..Οταν βλεπεις στα βα της Ευρωπης -8 εως -12,τι να περιμενουμε..Οταν καποτε αλωνιζαν εκει πανω -20 και -24 στα 850..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Τζεμ το καλύτερο σενάριο στην πρώτη φάση για τα κεντροβόρεια, και καλύτερο στην δεύτερη φάση για εμένα. Δεν γίνεται καλύτερο αυτό το σενάριο!!!

Εδώ πόσες πιθανότητες έχω να χιονιστώ😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

Ποτε χιονισε στον Βολο αξιολογα πριν τις 15 Δεκεμβρη;

20 έχουμε και δεν φαίνεται χιόνι σίγουρα μέχρι τις 27..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

20 έχουμε και δεν φαίνεται χιόνι σίγουρα μέχρι τις 27..

20 Δεκέμβρη με 20 Μαρτίου άνετα βγαίνει πεδινή πετσα. Τώρα αν θέλουμε χιονοστρωση αξιόλογη 20 Δεκέμβρη με 5 Μαρτίου άνετα πεδινά χιονίζει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ετσι ρε γιαννη..!!!δωσε ινφορμετιον ...εχω ψαρωσει κι εγω με τον τζιφο ...

Αυτό που είπε συγκεκριμένα,είναι το εξής:

πολλοι το μεγεθος του αυλωνα το θεωρουν λαθος projection λογω υψηλης αναλυσης και διογκωσης των σφαλματων στις αρχικες συνθηκες κλπ, που εχει μια βαση αφου και τα ενς χαμηλοτερης αναλυσης αλλα και τα μοντελα χαμηλης αναλυσης τον εμφανιζουν μικροτερο. Αλλα αυτο δεν ειναι επαρκες στοιχειο για να πουμε οτι θα επικρατησει το ενα ή το αλλο σεναριο αφου μιλαμε για δυναμικα συστηματα που αλλαζουν ταυτοχρονα ολοι οι παραμετροι κι οχι δεν ισχυει το α αρα ειναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέχρι και στα 300+ θερμή εικονική βγάζει. Ότι ναναι. Πόνεσαν τα μάτια τόσες μέρες..Άντε και χριστουγεννιατικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τζεμ-ουκμο-τζιφος οι διαφορές εννοείται ξεκινούν νωρίτερα κ καταλήγουν στις 144 να έχουν το κέντρο του τέρατος το τζεμ πάνω ακριβώς από Ισλανδία, το ουκμο στη μέση Ισλανδίας και στον τζίφο την έχει προσπεράσει ήδη και κοντεύει να φτάσει Σκωτία. Επακόλουθα στο τζεμ ο αζορικός να είναι ακόμα οριζόντια, στο ουκμο να έχει αρχίσει να ανεβαίνει ΒΔ και στον τζίφο να πλησιάζει γροιλανδια κ να φτιάχνει πρώτο και με διαφορά γροιλανδικό. Βέβαια παρόλα αυτά το τζεμ στη συνέχεια νομίζω πως μας δείχνει σχεδόν το ιδανικό σενάριο που μπορούμε να πάρουμε. Ας δούμε που το πάει κ ο παιος σε λίγο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άντε να δουμε ευρωπαιο και μεσο ορο αν θα συνεχίσει έτσι αν και καπιια στιγμη περιμενω ενα πισωγύρισμα δε πιστεύω να το παει ετσι ως το τελος

Το αρπιτζι πιο δυτικα ακι απο αικον πλεον..Ότι να ναι

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ζμπαραλια ο στρατοσφαιρικος λοβος... 

gfsnh-10-384.png?12

Και οι ανεμοι πλέον θα γυρνάνε αντίστροφα σε μεγάλο μέρος του βορείου ημισφαιρίου... 

gfsnh-17-384.png?12

Μοντελικα, από δω και πέρα θα κινούμαστε σε αχαρτογραφητα νερά... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

gfs-0-342.png?12

 

τι είναι αυτό ρεεεε

Αν βγάλει κάτι τέτοιο με μερική διάσπαση του στρατοσφαιρικου στροβιλου (εκείνη τη δεδομένη χρονική στιγμή) φαντάσου τι θα βγάλει σε ενδεχόμενο πλήρης διασπασης... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, giannis.mar είπε:

Ζμπαραλια ο στρατοσφαιρικος λοβος... 

gfsnh-10-384.png?12

Και οι ανεμοι πλέον θα γυρνάνε αντίστροφα σε μεγάλο μέρος του βορείου ημισφαιρίου... 

gfsnh-17-384.png?12

Μοντελικα, από δω και πέρα θα κινούμαστε σε αχαρτογραφητα νερά... 

Τα καλύτερα νέα για σήμερα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδες οποιος χαλιεται με την ανυπαρκτη για τα προσηνεμα προοπτικη,καλυτερα να απεχει για λιγο.Οι βορειοι ειναι μεσα στο παιχνιδι και ασχολουνται με το σχολιασμο.Ειναι κουραστικο να βλεπουν τους υπολοιπους να σιχτιριαζουν.

Στραφειτε σε νηστεια και προσευχη,υπομονη και καποια στιγμη θα γυρισει κι εδω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μειώθηκαν στο μισό τα σενάρια που έδειχναν κάτω από -5 σε σχέση με το 6άρι. Πριν ήταν 4, τώρα είναι 2 😛

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

200 χιλιομετρα βπρειοδυτικοτερα μεσος ορος τζεμ με υποψια ψυχρης εισβολής δυστυχως....Πάμε για ευρωπαιο μηοως κρατηθούμε απο αυτον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Παιδες οποιος χαλιεται με την ανυπαρκτη για τα προσηνεμα προοπτικη,καλυτερα να απεχει για λιγο.Οι βορειοι ειναι μεσα στο παιχνιδι και ασχολουνται με το σχολιασμο.Ειναι κουραστικο να βλεπουν τους υπολοιπους να σιχτιριαζουν.

Στραφειτε σε νηστεια και προσευχη,υπομονη και καποια στιγμη θα γυρισει κι εδω.

Δεν είναι ανύπαρκτη για τα προσυνεμα μόνο Γιώργο, είναι ανύπαρκτη για το μεγαλύτερο μέρος της χώρας και σε βάθος ορίζοντα. Αυτό βλέπουμε κ νομίζω αυτό πρέπει να πουμε. Χάρτες πρωτοφανείς στα χρονικά μέχρι και διάσπαση πολικού στροβίλου φαίνεται με θετικές θερμοκρασίες στην Γροιλανδία! 

Επεξεργάστηκε από ORESIVIOS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το βασικό εάν τζίρου λίγο καλύτερα, κατεβάζει κρύο σε πρώτη φάση σε μεγάλο μέρος της χώρας, ψίχουλα κρύο βέβαια αλλά.... Σε δεύτερη φάση, το χάος....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Χιονοκαψουρες...Λιγο θετικη ενεργεια ρε...Κι ας μην κατσει..Θα πεθανουμε??Vamooossss...Οπου μπορει να το ριξει το τιμημενο...Δεν εχει τελειωσει ακομα τιποτα ειδικα για τα βορεια..

Για τα προσηνεμα ουτε λογος βεβαια για πεδινα..Οταν βλεπεις στα βα της Ευρωπης -8 εως -12,τι να περιμενουμε..Οταν καποτε αλωνιζαν εκει πανω -20 και -24 στα 850..

Θα αρχίσουμε χιονολιτανειες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εντυπωσιακη η εικονα  της στρατοσφαιρας και της διασπασης του πολικου στροβιλου ..βασικα δεν το λες διασπαση αλλα εξαφανιση απλα δεν θα υπαρχει...συνεπειες απο κατι τοσο μεγαλο που δεν αφορα ενα κομματι αλλα ολο το β.ημισφαιριο προφανος και θα υπαρχουν .παμε τωρα να προσγιεωθουμε στη γη απο την στρατοσφαιρα και να δουμε ευρωπαικο μπας και βγαλει καμια εκπληξη και μου ανεβασει την διαθεση γιατι σημερα δεν ειμαι απο το πρωι και στα κεφια μου....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ORESIVIOS είπε:

Θα αρχίσουμε χιονολιτανειες

Υπομονη θελει ρε Σταυρακα..Αφου το ξερεις..Τιποτα δεν ειναι πια ιδιο...Καθε χρονο ξεκιναμε με τις πιθανοτητες εναντιον μας..Εδω ακομα δεν εχει βαλει χιονι η δυτικη Μακεδονια...

Εχουν αλλαξει τα πραγματα..Οσο πιο νωρις το αντιληφθουμε τοσο λιγοτερο κακο θα κανουμε στην ψυχολογια μας..

Αλλα ετσι κι αλλιως εγω ακομα δεν αγχωνομαι...Ο δεκεμβρης ποτε δεν ηταν αξιος αναφορας για τα προσηνεμα...Σε 40 χρονια 2 χιονιες καλες εχει κανει...Οχι οτι για τα πεδινα της κεντρικης Μακεδονιας ειναι καλυτερος...Και εκει 2 φορες εχει κανει αξιολογο χιονι..88 και 2001..Και μια δυο φορες ακομα κατι λιγα..

Απλα εχει κακως για μενα απομυθοποιηθει..Υπομονη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...