Jump to content
WEATHER-FUN

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΑΙΟΥ 2021

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38.6 τώρα η Κρήτη με τη πεδιάδα της Μεσαρά στην Πλώρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Κώστας. said:

39.1c Γορτυνα

Εντωμεταξύ έψαχνα, έψαχνα στον χάρτη που ακριβώς είναι ο σταθμός της Γορτύνας και βρήκα οτι είναι δίπλα από το χωριό Αγ. Δέκα. Ιδανική τοποθεσία στη Μεσαρά, μαζί με τη Πλώρα και τα Χουστουλιανά (δεν έχουν ακόμα σταθμό) πρέπει να είναι οι θερμότερες περιοχές σε μέσες μέγιστες στην Κρήτη τα καλοκαίρια. Συναγωνίζονται Σπάρτη κανονικά και με τον νόμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

35.2 εντωμεταξύ στο Θησείο και 35 Ν.Φιλαδέλφεια

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα περιμενω και την επομενη ανανεωση της Γορτυνας και  μετα θα σηκωθω  απ το κρεββάτι να βγω να παρω λιγο αερα εστω αυτον τον παγωμενο, γιατι μου ηρθε μια απελπισια τωρα μ αυτο το 39.1c ετσι που το ειδα.

Μου ηρθε σκοτοδινη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Εντωμεταξύ έψαχνα, έψαχνα στον χάρτη που ακριβώς είναι ο σταθμός της Γορτύνας και βρήκα οτι είναι δίπλα από το χωριό Αγ. Δέκα. Ιδανική τοποθεσία στη Μεσαρά, μαζί με τη Πλώρα και τα Χουστουλιανά (δεν έχουν ακόμα σταθμό) πρέπει να είναι οι θερμότερες περιοχές σε μέσες μέγιστες στην Κρήτη τα καλοκαίρια. Συναγωνίζονται Σπάρτη κανονικά και με τον νόμο.

Σε ακραίο καύσωνα μόνο η Κρήτη νομίζω μπορεί να καταρρίψει το ρεκόρ της Ελευσίνας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομιζω ειμαι απο τους τυχερους του 3ημερου καθως ειχα το M.Σαββατο 25.5, τη Κυριακη του Πασχα 26.3c,και σημερα εως τωρα 29.5c με χαμηλες υγρασιες και συννεφια. Επισης εχει 4αρακι ΔΝΔ.

Χρονια πολλα σε ολους τους εορταζοντες🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Μεσσήνιος said:

Σε ακραίο καύσωνα μόνο η Κρήτη νομίζω μπορεί να καταρρίψει το ρεκόρ της Ελευσίνας.

Ναι πιθανώς. Κρίμα που δεν είχαμε σε μεγάλα θερμά επεισόδια πολλούς σταθμούς στη πεδιάδα της Μεσαρά. Ποιος ξέρει τι θα έχει γράψει εκεί κάτω και δε θα το έχουμε πάρει πρέφα.

Σε μέσες μέγιστες όμως η Σπάρτη είναι αήττητη στην Ελλάδα. Η σταθερότητα των μέγιστων της Σπάρτης καθόλο το καλοκαίρι είναι απίστευτη. Μακάρι να είχαμε και άλλους σταθμούς στη κοιλάδα του Ευρώτα. Ίσως βλέπαμε και πιο υψηλές μέσες μέγιστες. Βασικά και μέσα στη Σπάρτη (γιατί ο τωρινός σταθμός είναι 3-4 χλμ νοτιότερα της Σπάρτης) πιθανολογώ οτι η κατάσταση θα είναι χειρότερη αν είχαμε και άλλους σταθμούς. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, South Athens είπε:

Ναι πιθανώς. Κρίμα που δεν είχαμε σε μεγάλα θερμά επεισόδια πολλούς σταθμούς στη πεδιάδα της Μεσαρά. Ποιος ξέρει τι θα έχει γράψει εκεί κάτω και δε θα το έχουμε πάρει πρέφα.

Σε μέσες μέγιστες όμως η Σπάρτη είναι αήττητη στην Ελλάδα. Η σταθερότητα των μέγιστων της Σπάρτης καθόλο το καλοκαίρι είναι απίστευτη. Μακάρι να είχαμε και άλλους σταθμούς στη κοιλάδα του Ευρώτα. Ίσως βλέπαμε και πιο υψηλές μέσες μέγιστες. Βασικά και μέσα στη Σπάρτη (γιατί ο τωρινός σταθμός είναι 3-4 χλμ νοτιότερα της Σπάρτης) πιθανολογώ οτι η κατάσταση θα είναι χειρότερη αν είχαμε και άλλους σταθμούς. 

Συμφωνώ για κοιλάδα Ευρώτα ότι το θερμικό δυναμικό και για μέσες μέγιστες και απόλυτα μέγιστες δεν εξαντλείται μόνο στη Σπάρτη. Όπως και για Μεσσηνία δεν εξαντλείται στο Διαβολίτσι και Αρφαρά. Στα ίδια επίπεδα, υπερδυνάμεις ζέστης, τοποθετώ και περιοχές της Ηλείας. 

Στην Κρήτη όμως με τους σταθμούς στη Μεσαρά έχουμε απτές ενδείξεις ότι σε επεισόδιο ακραίου καύσωνα μπορεί να δούμε τρομακτικές καταγραφές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτο που σωζει την κατάσταση στη Σπάρτη είναι ότι ακόμα και στον πιο ακραίο καύσωνα το βράδυ μέχρι και το πρωι δροσίζει. Δεν υπάρχει θερμοκρασία βραδυνή πάνω από 23-24 στην πιο ακραία κατάσταση. 27-28-29-30 βαθμοί που βλέπουμε σε άλλες περιοχές...χτες το βράδυ πχ η θερμοκρασία ήταν κάτω από 12 βαθμούς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
15 minutes ago, Μεσσήνιος said:

Συμφωνώ για κοιλάδα Ευρώτα ότι το θερμικό δυναμικό και για μέσες μέγιστες και απόλυτα μέγιστες δεν εξαντλείται μόνο στη Σπάρτη. Όπως και για Μεσσηνία δεν εξαντλείται στο Διαβολίτσι και Αρφαρά. Στα ίδια επίπεδα, υπερδυνάμεις ζέστης, τοποθετώ και περιοχές της Ηλείας. 

Στην Κρήτη όμως με τους σταθμούς στη Μεσαρά έχουμε απτές ενδείξεις ότι σε επεισόδιο ακραίου καύσωνα μπορεί να δούμε τρομακτικές καταγραφές.

Συμφωνώ. Για τη κοιλάδα του Ευρώτα νομίζω τα βόρεια σημεία και προάστια της πόλης της Σπάρτης που διατηρούν υψόμετρο κάτω από 200 μέτρα ίσως είναι τα ιδανικά σημεία που εξαντλείται το δυναμικό. Έχω βρεί περιοχές στις βόρειες παρυφές της πόλης της Σπάρτης που απέχουν 5 χιλιόμετρα από το τωρινό σταθμό. Είναι 5 χιλιόμετρα πιο βαθιά στην ενδοχώρα και πιο μακριά από τη θάλασσα και παράλληλα με χαμηλό υψόμετρο. Εκεί πρέπει να τα σπάνε σε μέσες μέγιστες.

Τώρα για τις ακραίες τιμές στην Κρήτη είδαμε το 2017 το 45.9 στις Μοίρες. Μπορεί τότε η Πλώρα και η Γόρτυνα πχ να είχαν χτυπήσει και κανα 47άρι οριακά. Ποτέ δε ξέρεις...Η μαλ@κία όμως με τη Μεσαρά είναι οτι με το που αλλάξει λίγο ο άνεμος καταποντίζονται. Ενώ αντίθετα το Θριάσιο και ειδικά η Ελευσίνα μπορεί να την βλέπεις μια ολόκληρη μέρα με διάφορες διευθύνσεις ανέμου να διατηρεί δυσθεώρητες τιμές. Το 45.3 του 2017 που είχε γράψει η Ελευσίνα ήταν πχ σε μέρα που δεν είχαμε αμιγές φόεν για την περιοχή. Καμία μέρα του 2017 δεν ήταν κλασική Ελευσινιώτικη μέρα με αμιγές φόεν. Στις λεπτομέρειες φυσικά κρίνονται αυτά. Αλλά λόγω του αχανούς του Θριασίου και της πολυπλοκότερης ορογραφίας της περιοχής δίνω ένα μικρό προβάδισμα στην Ελευσίνα έναντι της πεδιάδας της Μεσαράς σε ότι αφορά τις ακραίες μέγιστες. 

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως δεύτερος συνεχόμενος Μάης με ακραία επεισόδια ζέστης, αυτή τη φορά με το καλημέρα. Δεν το λες και φυσιολογικό, για άλλη μια φορά ο καιρός μας χτυπάει καμπανάκια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να πω την κακή αλήθεια μου...θα ήθελα ένα υπερβολικά ακραίο επεισόδιο ζέστης να φτάσει τύπου 44 βαθμούς Αθήνα κέντρο 

Μόνο έτσι θα καταλάβει ο κόσμος ότι πρέπει να αλλάξουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33άρια σε κεντρικές περιοχές της Αθήνας. Το λες και αίσχος. Έχω πέσει στο κρεβάτι σαν κοτόπουλο. Φέρτε μου πίσω τα κρύα, τις βροχές, τα χιόνια. Να δω πως θα αντέξουμε αυτό το μαρτυρικό 4μηνο που ξεκίνησε. Για να μην πω σχεδόν 5μηνο αν βάλουμε και τα 2/3 του Σεπτέμβρη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξύ το 35άρι στο Σούνιο το προσέξατε? Το έχω προσέξει και πέρσι 1-2 μέρες που χτύπαγε κάτι δυσθεώρητα υψηλές μέγιστες και σε λίγα λεπτά με το που άλλαζε ο άνεμος καταποντιζόταν. Άρα κάποιο φοένιασμα πρέπει να παίζει και στη περιοχή του Σουνίου. Μικρότερης έκτασης φυσικά από άλλες κλασικά φόεν περιοχές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Χρονια πολλα ,Χριστός Ανέστη! Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες ! 

Φοβερή ζεστή και σήμερα,  δεν συγκρίνεται βέβαια με τον περσινό Μάιο . Αυτή την στιγμή στο Κρυονέρι το υδραργυρικό θερμόμετρο δείχνει 28,5 βαθμούς ( προφανώς υπάρχουν τοπικότητες )και η εσωτερική στο σπίτι έχει φτάσει τους 22,5 .

Στο χωριό σήμερα 30,5 η μέγιστη,  χθες είχε φτάσει 33,5 . Πέρσι είχαμε φτάσει στο ασύλληπτο για Μάιο 35,8 .

Βόλτα στην Πάρνηθα σήμερα, αρκετή ζεστή αλλά κυρίως αρκετός κόσμος όποτε δεν το ευχαριστήθηκαμε. Όαση η ερημιά στην κορυφή.

 

20210503_134636.jpg

20210503_134642.jpg

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
12 minutes ago, South Athens said:

Εντωμεταξύ το 35άρι στο Σούνιο το προσέξατε? Το έχω προσέξει και πέρσι 1-2 μέρες που χτύπαγε κάτι δυσθεώρητα υψηλές μέγιστες και σε λίγα λεπτά με το που άλλαζε ο άνεμος καταποντιζόταν. Άρα κάποιο φοένιασμα πρέπει να παίζει και στη περιοχή του Σουνίου. Μικρότερης έκτασης φυσικά από άλλες κλασικά φόεν περιοχές.

Μάλιστα, νομίζω βρήκα από που φοενιάζει το Σούνιο. Βλέπω μια συστάδα 3-4 λόφων αμέσως ΒΑ του Σουνίου. Ο υψηλότερος είναι στα 260 περίπου μέτρα υψόμετρο. 

Επεξεργάστηκε από South Athens
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μελίσσια σε καλοκαιρινούς ρυθμούς....18,8 - 30,4οC....Χόχλια 12,5 - 23,5οC.....σε πτώση σήμερα.....

Πολλές ευχές για χρόνια πολλά κι ευλογημένα με υγεία, σε όλους τους Γιωργάδες και Γεωργίες που γιορτάζουν.....

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...