Jump to content
teo_73

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2022 Β'

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα προσηνεμα ειναι σχεδον σιγουρο οτι πανε για πολυ χιονι δεν βρισκω τροπο να μην χιονισει πολυ πλεον και ο τζιφος που διορθωσε δειτε τι ενς εχει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα παιδιά...υπάρχει ένα θεματακι με τις υποστηρίξεις που λέτε για το ΣΚ που είναι όντως πολύ δυνατές απλά το γεγονός ότι κάποια μοντέλα πήραν μια πιο ανατολική θέση στο χαμηλό μας δημιουργεί θεματακι με τους ανέμους στα ψηλότερα...με βάση την τωρινή διάταξη στα 700hpa ο άνεμος θα είναι ΒΒΔ ενώ χθες το βράδυ το 18αρι τον είχε ΒΒΑ, οπότε οι υποστηρίξεις απ' το Αιγαίο δεν μπορούν να μας βοηθήσουν στον βαθμό που το έκαναν...ναι μεν μπορει να έρθουν γρηγορότερα οι Τ στα 850 και να έπεσαν ελαφρώς για την πρώτη αυτή φάση αλλά η θέση του χαμηλού και οι συγκλισεις παίζουν πολύ σημαντικότερο ρολο αφού αυτές δημιουργουν τα φαινόμενα...η δεύτερη φάση από Δευτέρα ενισχύεται αλλά είναι μακριά και απλά βλέπουμε να διαμορφώνεται μια θετική τάση και τίποτα παραπάνω...χρειαζόμαστε μικρή Δυτική μετατόπιση και το Αιγαίο θα βάλει το χεράκι του και με το παραπάνω...το θέμα χιονόπτωση είναι δεδομένο πλέον Σάββατο βράδυ απλά λέω αν θέλουμε και κάτι παραπάνω από αυτό σε μεγάλο μέρος του λεκανοπεδίου!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Δεν γινεται αυτο που ζητας φιλε.Η παραθεση ειναι ουσιαστικα μηνυμα ενος αλλου μελους απο αυτο που θες να κανεις ignore,δεν μπορουμε να επεμβουμε  εκει.

Ναι το καταλαβαίνω, το είπα και από χθες ότι είναι μάλλον δύσκολο να γίνει. Ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, notios_polos είπε:

α ρε συ δεν με ξερεις γι αυτο το λες το 1.ειμαι των ακρων και ειναι να μην μου γυρισει αναποδα. θα σας "απαλλαξω" απο τις διεκδικισεις των αυλωνων🤣...ξενερωσα μου ηρθε στο μυαλο το 1987 με την γνωστη του μπιλλια και τελειωσα.μια και καλη.96 το πολυ και σε πληρη συμφωνια.το 2 συμφωνω και ισχυει για τα παντα και το βιωσα σε ολο του το μεγαλειο 3 χρονια αλλα να βιωσω και τον εφιαλτη του 87 εστω και σε μινι εκδοση σε κατι που μου δινει χαρα οπως το χιονι ειναι χτυπημα γερο και δεν το χω μεχρι εκει....καλα χιονισματα φιλε μου και σε σενα και ειδικοτερα σε οσα νησια το δουν που ειναι και πολυ σπανιο...ΥΓ δεν ειπα δεν ξαναγραφω γενικα γιατι ειναι αδυνατον πρεπει να μπαινω ...

Εγω παντως δεν ελειψα ποτε απο χιονι των βορειων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, GEORGE SNOWMAN said:

Εγω παντως δεν ελειψα ποτε απο χιονι των βορειων.

Με Κρυονέρι και Δροσοπηγή η ανωτερότητα είναι δεδομένη 😂

(Πλάκα κάνω φυσικά)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εγω παντως δεν ελειψα ποτε απο χιονι των βορειων.

Σιγά μη λείψει ο Βαγγέλης ...εδώ σε παλιότερα χρόνια σε χιονιάδες προσηνέμων έμπαινε τώρα δεν θα μπει...αλλιώς το εννοεί ....και πέρσι στη Μήδεια εδώ ήταν και σχολίαζε....ίσως εννοεί το όλη μέρα μέσα με άγχος για τα μοντέλα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως Ευρωπαϊκό, UKMO, GEM, GFS και ICON όλα δίνουν τουλάχιστον 10mm μέχρι και την Κυριακή εδώ. Ε ένα 5-10cm καθολικό θα το κάνει, τι στο καλό. Αυτός είναι ο 1ος στόχος..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημερα σε ολους!!! τα κεντροβορεια ελαχιστα πραγματα θα παρουμε.... απο λαμια κ νοτιοτερα ομως παμε για μεγαλη κακοκαιρια !!! ενα πολυ δυνατο περασμα για αρχη που λογικα θα σαρωσει μεχρι τα ψαρια κ μετα το χαμηλο βομβα που λογικα κ αυτο θα περασει για κεντρονοτια οπως γινεται συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις κ αυτο το χαμηλο θα εχει παρα πολυ υετο κ ενταση.ευχομαι σε ολους,χιονια πολλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να ρωτήσω κάτι; Στη φάση που είμαστε κοιτάζουμε μόνο κυρία ή έχει βαρύτητα ακόμα ο μέσος όρος; Γιατί πχ βλέπω ότι μέσος όρος του πρωινόύ τζίφου για Αττική υετικα και θερμοκρασιακα είναι πολύ καλός για τη φάση του ΣΚ συγκριτικά με το κύριο τρέξιμο 

Επεξεργάστηκε από stathis2b
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είπα ξεκάθαρα τι εννοω γιωργο.σχολιασμός χαρτών.οι αναφορές είναι άλλο θέμα .έχω δώσει αναφορές χιονιού και από Αθήνα όταν έτυχε και πέρυσι βλεπωντας κάμερες και έχω χαρεί με όποιο πιθανό και απίθανο μέρος έχει χιονίσει και έχω δηλώσει επίσης λάτρης του χιονιού σε νησιά και σε δύσκολες δυτικές περιοχές.αυτα από μένα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, tzelilis είπε:

καλημερα σε ολους!!! τα κεντροβορεια ελαχιστα πραγματα θα παρουμε.... απο λαμια κ νοτιοτερα ομως παμε για μεγαλη κακοκαιρια !!! ενα πολυ δυνατο περασμα για αρχη που λογικα θα σαρωσει μεχρι τα ψαρια κ μετα το χαμηλο βομβα που λογικα κ αυτο θα περασει για κεντρονοτια οπως γινεται συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις κ αυτο το χαμηλο θα εχει παρα πολυ υετο κ ενταση.ευχομαι σε ολους,χιονια πολλα

σε μενα τουλαχιστον νιφαδες εστω?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, dionisis00 είπε:

Με Κρυονέρι και Δροσοπηγή η ανωτερότητα είναι δεδομένη 😂

(Πλάκα κάνω φυσικά)

Και Μαρουσι οταν εμενα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

Είπα ξεκάθαρα τι εννοω γιωργο.σχολιασμός χαρτών.οι αναφορές είναι άλλο θέμα .έχω δώσει αναφορές χιονιού και από Αθήνα όταν έτυχε και πέρυσι βλεπωντας κάμερες και έχω χαρεί με όποιο πιθανό και απίθανο μέρος έχει χιονίσει και έχω δηλώσει επίσης λάτρης του χιονιού σε νησιά και σε δύσκολες δυτικές περιοχές.αυτα από μένα.

Δεν το καταλαβα ετσι ρε σορρυ.Καταλαβα οτι θα απεχεις απο το φορουμ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

Είπα ξεκάθαρα τι εννοω γιωργο.σχολιασμός χαρτών.οι αναφορές είναι άλλο θέμα .έχω δώσει αναφορές χιονιού και από Αθήνα όταν έτυχε και πέρυσι βλεπωντας κάμερες και έχω χαρεί με όποιο πιθανό και απίθανο μέρος έχει χιονίσει και έχω δηλώσει επίσης λάτρης του χιονιού σε νησιά και σε δύσκολες δυτικές περιοχές.αυτα από μένα.

Βαγγέλη να θες να ηρεμήσεις και να μη σ αφήνουν!!! Σε να χάνεις απ τον γαύρο με 4αρα και να πρέπει να τους δώσεις και τα χέρια μετά!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Πάντως Ευρωπαϊκό, UKMO, GEM, GFS και ICON όλα δίνουν τουλάχιστον 10mm μέχρι και την Κυριακή εδώ. Ε ένα 5-10cm καθολικό θα το κάνει, τι στο καλό. Αυτός είναι ο 1ος στόχος..

Γιαννη φοβαμαι μην φυγει το80% του υετου σε βροχες- χιονονερα του ψυχρουμετωπου και φαμε μια γλιτσα στο τελος..Οι πανω των 200-300μετρων ειναι σε καλη μοιρα για αξιολογες χιονοστρωσεις.Σε παλαιοτερα προσηνεμα μπασιματα οπωςπχ του 08 θυμαμαι οτι εριχνε ενα χιονακι αλλα πανω απο 5ποντο δυσκολα...Θα δουμε,μεχρι παρσσκευη βραδυ μπορει να ερθει κι αλλο δυτικοτερα παντως και να μπουμε σε ξανα στα δυνατα φαινομενα,πολυ μικρες ειναι οι αλλαγες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, BillG είπε:

Προς όλους τους Βόρειους και ειδικότερα από Κ. Μακεδονία και ανατολικότερα. Μην απογοητευεστε. @notios_polos @salonikatasos, @bardaris, @Gary, @sotos*snow, @Kosmas34, @Παίονας, @baristrs   και λοιπές Βόρειες δυνάμεις, ελπίζουμε να έρθει το καλύτερο, υπάρχει ο Φεβρουάριος και ο Μάρτιος. Ο καιρός απρόβλεπτος και γίνονται αλλαγές εκεί που δεν το περιμένεις!!! Εγώ δεν ξέρω να αναλύσω χάρτες και διατάξεις, απλά μ' αρέσει το χιόνι το οποίο στην Πάτρα είναι... χαχαχαχα!!!!!

Εγώ θα σας δίνω θάρρος μην τα παρατάτε!!!!

Και ο απριλιος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χιονοστερημενοι καλημερα κοιμηθηκαμε σημερα παραπανω...για σκ τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα λιγο εως καλα θα χιονιστουν αρκετες περιοχες οποτε καλα χιονια ..για δευτερα γριφος μεγαλος οποτε απο σημερα θα αρχισουμε να κοιταμε προς τα εκει ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μας προδωσαν τα μοντελα και βλεπω να γινεται μοντελοκτονια αυτες τις μερες. Το σαββατο χαριζουμε γτ εχω αγωνα και δεν θα μπορουσα να παω σταυρουπολη να παιξω. Τα λενε οταν αρχισει να χιονιζει ξανα. Απεργια μεχρι τοτε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

Γιαννη φοβαμαι μην φυγει το80% του υετου σε βροχες- χιονονερα του ψυχρουμετωπου και φαμε μια γλιτσα στο τελος..Οι πανω των 200-300μετρων ειναι σε καλη μοιρα για αξιολογες χιονοστρωσεις.Σε παλαιοτερα προσηνεμα μπασιματα οπωςπχ του 08 θυμαμαι οτι εριχνε ενα χιονακι αλλα πανω απο 5ποντο δυσκολα...Θα δουμε,μεχρι παρσσκευη βραδυ μπορει να ερθει κι αλλο δυτικοτερα παντως και να μπουμε σε ξανα στα δυνατα φαινομενα,πολυ μικρες ειναι οι αλλαγες..

E ας μην είναι στο λιμάνι, ας είναι και λίγο παραπάνω δεν πειράζει. Είναι η 4η φορά φέτος που θα έχουμε χιονοθερμοκρασίες στα 850, αν δεν κάνει ούτε τώρα έστω και κάτι μικρό, ε μεγάλη γκαντεμιά..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, Gary είπε:

φενεται κανενα χιονι για μενα στο μελλον?

Gary τιποτα μεχρι στιγμης...οι χαρτες δεν δειχνουν καθολου χιονια στην περιοχη σου. Οι χιονοπτωσεις θα ειναι πολυ πιο νοτια απο εσενα.

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...