Jump to content
gthomasandros

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ληψη με drone πανω απο το Συκουριο..Ολα σκεπασμενα απο την ομιχλη..Του Μιχαλη Πανετσου.

317377464_545654954245788_2239415602159991022_n.jpg

Λιμνη Δοξα στον νομο Κορινθιας..Του κυριου Σιουντα..

321808430_1976459112558672_8828423084486437072_n.jpg

Λαρισα λιγο πριν!!

323195948_1233982317549242_2352699525653829127_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως έχει πολύ περισσότερο κρύο αυτή την ώρα σε σχέση με χθες 

Μόλις περάσαμε σε αρνητική -0,1°C με πυκνή ομίχλη

 http://weather.koukos.gr/index.htm

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Εγώ πάντως θεωρώ ότι χωρίς το Πήλιο θα ήμασταν χειρότερα. Ας πούμε η Ζαγορά είναι δυνατή στις βροχές αλλά στα χιόνια χιονιζεται με τις αναμενόμενες Τ στα 850 που χρειάζονται για το υψόμετρο της. Δεν κάνει τις υπερβάσεις που κάνει ο Βόλος που μπορεί λόγω του ΒΔ να χιονίσει και με Τ στα 850 που θεωρητικά δεν επαρκούν για χιόνι στα 0μ. Αν δεν υπήρχε το Πήλιο λογικά θα κυριαρχούσε το ανατολικό ρεύμα του Αιγαίου στο Βόλο με τα ανάλογα αποτελέσματα στις Τ. Αν έκανε όμως κακοκαιρία με -9 στα 850 ξέρω 'γω τότε παίζει να έριχνε 1 μέτρο χαχαχα.

Αυτό... Χωρίς Πήλιο, no ΒΔ πεδιάδας for you. Θα ήσουν πάντα (ή σχεδόν πάντα) στον θερμό τομέα του ΒΑ, θα ήθελες οπωσδήποτε -9 -10 στα 850hpa για να χιονιστείς σε σχεδόν μηδενικά υψόμετρα. Με -8 θα έβλεπες 1 μέτρο στον Αλμυρό κι εσύ θα είχες 1.5-2°C και υγρασία 95%+ και θα δυσκολευόταν ακόμα και για καθαρό χιονουετό.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το καλύτερο χιονοσενάριο για τον Βόλο θα ήταν η κορυφογραμμή του Πηλίου να έφτανε τα 800-850μ max... και η λίμνη Κάρλα να είχε την έκταση που είχε στα παλιά χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε σεις τι κουλά συμβαίνουν.... Βλέπω ο σταθμός της Πάρνηθας ΕΑΑ 4 το πρωί έχει πάνω από 9 βαθμούς στα 1200+ μέτρα ενώ ο Davis του Αυλώνα την ίδια στιγμή στα 100 μέτρα υψόμετρο γράφει -0.4. Εντελώς κουλό...Πιάνει γερή αναστροφή ο Αυλώνας προφανώς αλλά το οτι η Πάρνηθα δεν πέφτει κάτω από 9 βαθμούς μου κάνει τρομερή εντύπωση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάχνη τις τελευταίες 2 ημέρες στο Κρυονέρι , εννοείται σε αναστροφικό σημείο. Τραγελαφική κατάσταση

Καλημέρα !

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάθε μέρα το ίδιο πράγμα, με όλο και περισσότερο κρύο.. 2.1βαθμοι η ελάχιστη.. έχω αρχίσει να κουράζομαι, ξεροκρυο με άλλο τρόπο απλά...

IMG_20230103_092803.jpg

IMG_20230103_092750.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ρε σεις τι κουλά συμβαίνουν.... Βλέπω ο σταθμός της Πάρνηθας ΕΑΑ 4 το πρωί έχει πάνω από 9 βαθμούς στα 1200+ μέτρα ενώ ο Davis του Αυλώνα την ίδια στιγμή στα 100 μέτρα υψόμετρο γράφει -0.4. Εντελώς κουλό...Πιάνει γερή αναστροφή ο Αυλώνας προφανώς αλλά το οτι η Πάρνηθα δεν πέφτει κάτω από 9 βαθμούς μου κάνει τρομερή εντύπωση...

Είμαστε πολύ ψηλά στα 850 αλλά λόγω μεγάλης νύχτας, άπνοιας και ξαστεριας ψύχεται τρομερά το έδαφος, σε αντίθεση με την Πάρνηθα που δεν επηρεάζεται από τέτοια φαινόμενα, αν δεις η υγρασία έφτασε το απίστευτο 7% το πρωί 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, geornik said:

-0,1 Λιμένι πορτο ραφτη

8,1 Παρνηθα

-1.6 ο Αυλώνας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαθηκε η εννοια του χειμερινου κολυμβητη...βαζω στοιχημα αν ρωτησεις οσους κολυμπανε τωρα θα σου πουν οτι ειναι σαν τον Ιουλιο τα νερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φλωρινα το βραδυ με 0 βαθμους και ομιχλη..

322546176_928513505187437_7366189189817227650_n.jpg

Μηλια Μετσοβου...Πρωινη παχνη και ομιχλες..

321746122_561771959160486_3594543322709471628_n.jpg

Κατερινη..Ομιχλωδες τοπιο και εκει,σημερα το πρωι...

321960175_1257479151846933_4635040030174394042_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λαμία 13c με λιακαδα,να πω την αλήθεια θα είχα φριξει με την ζωή μου αν μας είχε πλακώσει ομίχλη για καμιά βδομάδα...Χίλιες φορές καθαρή διαυγείς ατμόσφαιρα παρά αυτό το πράγμα..Εκτός κι αν η ομίχλη συνδυάζεται με βροχές και χιόνια οπότε εκεί αλλάζει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, dimitris27 είπε:

Λαμία 13c με λιακαδα,να πω την αλήθεια θα είχα φριξει με την ζωή μου αν μας είχε πλακώσει ομίχλη για καμιά βδομάδα...Χίλιες φορές καθαρή διαυγείς ατμόσφαιρα παρά αυτό το πράγμα..Εκτός κι αν η ομίχλη συνδυάζεται με βροχές και χιόνια οπότε εκεί αλλάζει.

Είναι σαν χιονιάς έξω, το χιόνι μας λείπει μόνο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πως την παλεύετε με την οδήγηση στη Λάρισα βρε παιδιά; Δεν βλέπεις μπροστά σου πραγματικά. Εγώ προχθές τα χρειάστηκα πάντως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Πως την παλεύετε με την οδήγηση στη Λάρισα βρε παιδιά; Δεν βλέπεις μπροστά σου πραγματικά. Εγώ προχθές τα χρειάστηκα πάντως.

δεν έχει το αυτοκίνητο σου προβολείς ομίχλης;  βοηθάνε σχετικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Imathia Desert είπε:

δεν έχει το αυτοκίνητο σου προβολείς ομίχλης;  βοηθάνε σχετικά.

Έχει ναι, όντως βοηθάνε, αλλά αν η ορατότητα είναι τόσο μικρή δεν ξέρεις τι θα εμφανιστεί ξαφνικά. Στην εθνική τα διόδια τα είδα κυριολεκτικά τελευταία στιγμή. Το υπόστεγο εμφανίστηκε ξαφνικά. Ευτυχώς πήγαινα με ~80 μόνο οπότε είχα χρόνο να κόψω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άλλη μια μέρα που ο Davis στον Αυλώνα σημειώνει ταυτόχρονα την υψηλότερη μέγιστη και χαμηλότερη ελάχιστη της πεδινής Αττικής. 

17.8 τώρα η μέγιστη με το πρωι να πέφτει στους -1.6

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, geornik said:

Χαθηκε η εννοια του χειμερινου κολυμβητη...βαζω στοιχημα αν ρωτησεις οσους κολυμπανε τωρα θα σου πουν οτι ειναι σαν τον Ιουλιο τα νερα

Οι παραλίες εδώ στα νότια είναι γεμάτες όλες αυτές τις μέρες. Μιλάμε πανικός. Βγαίνεις έξω και λες είμαι Αυστραλία όχι Ελλάδα...και δε μιλάμε για 1-2 μέρες πάνω από 10 μέρες παρατηρώ την ίδια κατάσταση. Ρακέτες, ηλιοθεραπείες, βουτιές. Δε νομίζω όλοι αυτοί να είναι χειμερινοί κολυμβητές. Άντε ίσως όσοι βουτάνε αλλά επειδή τη προηγούμενη βδομάδα είχα πάει και γω Καβούρι και βούτηξα η θάλασσα όντως δεν ήταν κρύα. Δροσερή την λες όχι κρύα. Έμεινα 20 λεπτά μέσα στη θάλασσα και δε κατάλαβα τίποτα από κρύο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Πως την παλεύετε με την οδήγηση στη Λάρισα βρε παιδιά; Δεν βλέπεις μπροστά σου πραγματικά. Εγώ προχθές τα χρειάστηκα πάντως.

εχθές οδήγησε η μαμά μου να αγοράσουμε κάτι Burger και στην κυριολεξία δεν βλέπαμε μπροστά μας, η ορατότητα χωρίς τα φώτα των αυτοκινήτων ήταν μαξ 20 μέτρα... Δεν έχουμε φώταομίχλης στο παλιό αυτοκίνητο, οπότε εκεί ήταν ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...