Jump to content
sakis13

Αναφορές Αυγούστου 2023..

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρωτιέμαι αν στα καμένα του 21 έχει βγεί βλάστηση. Θυμάμαι είχε ανεβάσει κάτι μικροσκοπικά πευκάκια ο Γιώργος ο Δροσοπηγιωτης. Τώρα πάμε με ότι έχουμε. Άραγε θα πρασινησει κάπως σε 2 χρόνια; Φέτος; Θα βγάλει χορτάρι αλλά μέχρι εκεί. Γιώργο snowman για πες ρε συ. Ψάχνω από κάπου να κρατηθώ. Εγώ πάντως θα ανεβαίνω στο βουνό κι ας είναι σε άθλια κατάσταση (στα καμένα)

 

 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Φιλε,δεν μπορω να απαντησω δημοσια σε ολα οσα αναφερεις,βασικα σηκωνει τεραστια συζητηση που χρειαζεται ωρες ατελειωτες,αφου αναφερεσαι σε πολλα θεματα,μαλιστα συμφωνω σε αρκετα.Η εκφραση προφανως και μας ξεφυγε εμας τους διαχειριστες αλλα με τοσα που συμβαινουν στο σπιτι μας,εγω προσωπικα δεν ημουν και τοσο προσεκτικος.Τα υπολοιπα θα τα πουμε εν καιρω μεσω π.μ..Ευχαριστουμε.

Ξαναλέω ότι το θέμα μου δεν είναι το φόρουμ κ η διαχείριση του. Μακάρι το θέμα να ήταν απλά ένα φόρουμ, αλλά δυστυχώς είναι η κοινωνία όλη κ η ανθρωπότητα μαζι.

Έχουμε καταλάβει σχεδόν όλοι θεωρώ ότι κάνετε ότι μπορείτε κ σε δύσκολες καταστάσεις ώστε να μην υπάρχουν θέματα κ αντιπαραθέσεις που δεν έχουν γυρισμό. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, menidi είπε:

Αναρωτιέμαι αν στα καμένα του 21 έχει βγεί βλάστηση. Θυμάμαι είχε ανεβάσει κάτι μικροσκοπικά πευκάκια ο Γιώργος ο Δροσοπηγιωτης. Τώρα πάμε με ότι έχουμε. Άραγε θα πρασινησει κάπως σε 2 χρόνια; Φέτος; Θα βγάλει χορτάρι αλλά μέχρι εκεί. Γιώργο snowman για πες ρε συ. Ψάχνω από κάπου να κρατηθώ. Εγώ πάντως θα ανεβαίνω στο βουνό κι ας είναι σε άθλια κατάσταση (στα καμένα)

 

 

Θανάση ,δεν εχει σχέση το έδαφος εδω με την περιοχή που κάηκε το τελευταίο 2ημερο. Εδω είναι ολο χώμα. Τέλοσπαντων , αν έχει κουμαριές και σχίνα απο κάτω θα γινει ετσι σε δυο χρόνια .Εδω δεν φαινόταν οτι υπήρχαν θάμνοι αλλά μόλις κάηκαν τα πεύκα ξεπετάχτηκαν. Τα πευκάκια θέλουν 3-4 χρόνια ακόμη για να φανούν . Τωρα ειναι 20-30+ πόντους κατά μέσο όρο,σε πολλά σημειά εχουν φυτρώσει σαν γκαζόν αλλά δάσος για να γίνουν θέλουν άνετα μια δεκαετία ακόμη .

20230807_201501.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, menidi είπε:

Αναρωτιέμαι αν στα καμένα του 21 έχει βγεί βλάστηση. Θυμάμαι είχε ανεβάσει κάτι μικροσκοπικά πευκάκια ο Γιώργος ο Δροσοπηγιωτης. Τώρα πάμε με ότι έχουμε. Άραγε θα πρασινησει κάπως σε 2 χρόνια; Φέτος; Θα βγάλει χορτάρι αλλά μέχρι εκεί. Γιώργο snowman για πες ρε συ. Ψάχνω από κάπου να κρατηθώ. Εγώ πάντως θα ανεβαίνω στο βουνό κι ας είναι σε άθλια κατάσταση (στα καμένα)

 

 

Η φυση κανει θαυματα αδερφε μου αλλα εμεις δεν θα την αφησουμε δυστυχως.Σε 3 χρονια αν δεν συμβει κατι(που θα συμβει)θα ειμαστε παλι μια μικρη ζουγκλα εδω πανω.Κοιτα πως ηταν τον ιουνιο,ειναι ολη η πλαγια που κατεβαινει προς κρυονερι.Τελος να πουμε οτι η φυση δεν εχει συναισθημα(για οποιον καταλαβαινει και ισως νιωσει καλυτερα)20230616_183710.jpg.7eaed055022cd42ab1e42da47162f356.jpg

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, oldboy332 είπε:

Θανάση ,δεν εχει σχέση το έδαφος εδω με την περιοχή που κάηκε το τελευταίο 2ημερο. Εδω είναι ολο χώμα. Τέλοσπαντων , αν έχει κουμαριές και σχίνα απο κάτω θα γινει ετσι σε δυο χρόνια .Εδω δεν φαινόταν οτι υπήρχαν θάμνοι αλλά μόλις κάηκαν τα πεύκα ξεπετάχτηκαν. Τα πευκάκια θέλουν 3-4 χρόνια ακόμη για να φανούν . Τωρα ειναι 20-30+ πόντους κατά μέσο όρο,σε πολλά σημειά εχουν φυτρώσει σαν γκαζόν αλλά δάσος για να γίνουν θέλουν άνετα μια δεκαετία ακόμη .

20230807_201501.jpg

Σε ευχαριστώ πολύ! Μια χαρά είναι. Μου κάνει. Θα νιώθω σαν να μεγαλώνω ένα μικρό παιδί. Με αγάπη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Η φυση κανει θαυματα αδερφε μου αλλα εμεις δεν θα την αφησουμε δυστυχως.Σε 3 χρονια αν δεν συμβει κατι(που θα συμβει)θα ειμαστε παλι μια μικρη ζουγκλα εδω πανω.Κοιτα πως ηταν τον ιουνιο,ειναι ολη η πλαγια που κατεβαινει προς κρυονερι.Τελος να πουμε οτι η φυση δεν εχει συναισθημα(για οποιον καταλαβαινει και ισως νιωσει καλυτερα)20230616_183710.jpg.7eaed055022cd42ab1e42da47162f356.jpg

 

Καλά είναι! Έχει και χιόνια εκεί και φουντώνει. Το ίδιο εύχομαι και για εδώ. Ευχαριστώ πολύ Γιώργο!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Santa snow είπε:

Το θέμα των πυρκαγιών εμπεριέχεται στη γενικότερη θεματολογία του φόρουμ που είναι ο καιρός στην Ελλάδα. Εκτός του ότι οι πυρκαγιές επηρεάζουν τα καιρικά φαινόμενα και τούμπαλιν, θα ήταν παράλογο να μη συζητιέται σε ένα φόρουμ σαν αυτό. Άρα δε θεωρώ ότι το θέμα πυρκαγιές στην Ελλάδα είναι πιο σημαντικό από το ίδιο το φόρουμ - είναι υποσύνολο αυτού και αξίζει να υπάρχει μέσα στο φόρουμ.

Επίσης, με όλο το σεβασμό, εξηγησέ μας τι σημαίνει πάνω από όλα είναι ο άνθρωπος ; Ποιος άνθρωπος ; Πώς θα βοηθήσει στην επίλυση του προβλήματος των δασικών πυρκαγιών ότι για σένα: "Πάνω από όλα είναι ο άνθρωπος και όχι η πατρίδα." ; 

Θα ήταν πιο γόνιμο να εκφράσεις τις απόψεις σου ελεύθερα μέσα στο φόρουμ πάρα να μένεις σε γενικές εκφράσεις που εν τέλει δεν βοηθούν στην επίλυση του προβλήματος έστω και σε θεωρητικό επίπεδο. Τέλος, αναφέρεις ότι δεν ανέχεσαι πολλά και κυρίως χωρίς αντίλογο, αλλά εσύ δεν εξέφρασες αντίλογο στις αντίθετες με τις δικές σου, απόψεις.

   Ομολογώ ότι δυσκολεύομαι πολύ να αντιληφθώ τα λεγόμενά σου.

   Καταρχάς δεν είπα κάπου ότι τα λεγόμενά μου θα επιλύσουν το πρόβλημα των πυρκαγιών. Πουθενά όμως. Το σχόλιο μου για τον άνθρωπο κ την πατρίδα ήταν κοινωνικό. Επίσης ο φίλος μετά που παρέθεσε τα λεγόμενά σου αναφέρει για τα ζώα πάνω στα λόγια μου. Δεν έχει καμία σχέση κ αυτό. Η παράγραφος μου για τον άνθρωπο είχε να κάνει με ότι θα έπρεπε όλοι οι άνθρωποι να είμαστε  ίσοι, γιατί δεν συμβαίνει αυτό, κ όχι μισαλλοδοξοι. Ότι αυτό είναι το βασικότερο κ έπειτα οι πατρίδες. Ο άνθρωπος θα έπρεπε να είναι πάνω από τον χώρο .Η φύση και τα ζώα δεν εμπλέκονται πουθενά σε αυτά εννοείται κ δεν έχουν καμία σχέση με τα λεγόμενά μου.

    Ο αντίλογος μου λοιπόν, που λες ότι δεν υπάρχει (?) δεν κατάλαβα, έχει να κάνει με καθαρά κοινωνικά θέματα. Είμαι όσο πιο αντίθετος μπορώ στον ρατσισμό κ τον εθνικισμό. Και επειδή διάβασα διάφορα επικαλλυμενα ή όχι σχόλια έγραψα την δική μου οπτική. Δεν ανέφερα πουθενά πως έχω λύσεις για τις φωτιές,ανέφερα κάποιες απόψεις πάνω στον άνθρωπο, τη χώρα μας, τον πόλεμο, την αναγκαστική κ δικαιολογημένη φυγή εκατοντάδων χιλιάδων νέων ανθρώπων με γνώσεις από τη χώρα μας. Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανύπαρκτα τα εναέρια στη φωτιά του νοτιοδυτικού Ελικώνα. Ο Ελικώνας αργοκαίγεται χωρίς βοήθεια. Τόση αδιαφορία των πυροσβεστικών δυνάμεων της Αττικής σε φωτιά γειτονικού νομού δεν έχω ξαναδει. Καμία σωτηρία.

Οι γύρω νομοί δυστυχώς πληρώνουν την Αττικοποίηση. Σου λέει εντός Αττικής δεν είναι, σε βουνό είναι, πλέον δεν απειλούνται κατοικημένες περιοχές. Κλάιν.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, geopithis είπε:

   Ομολογώ ότι δυσκολεύομαι πολύ να αντιληφθώ τα λεγόμενά σου.

   Καταρχάς δεν είπα κάπου ότι τα λεγόμενά μου θα επιλύσουν το πρόβλημα των πυρκαγιών. Πουθενά όμως. Το σχόλιο μου για τον άνθρωπο κ την πατρίδα ήταν κοινωνικό. Επίσης ο φίλος μετά που παρέθεσε τα λεγόμενά σου αναφέρει για τα ζώα πάνω στα λόγια μου. Δεν έχει καμία σχέση κ αυτό. Η παράγραφος μου για τον άνθρωπο είχε να κάνει με ότι θα έπρεπε όλοι οι άνθρωποι να είμαστε  ίσοι, γιατί δεν συμβαίνει αυτό, κ όχι μισαλλοδοξοι. Ότι αυτό είναι το βασικότερο κ έπειτα οι πατρίδες. Ο άνθρωπος θα έπρεπε να είναι πάνω από τον χώρο .Η φύση και τα ζώα δεν εμπλέκονται πουθενά σε αυτά εννοείται κ δεν έχουν καμία σχέση με τα λεγόμενά μου.

    Ο αντίλογος μου λοιπόν, που λες ότι δεν υπάρχει (?) δεν κατάλαβα, έχει να κάνει με καθαρά κοινωνικά θέματα. Είμαι όσο πιο αντίθετος μπορώ στον ρατσισμό κ τον εθνικισμό. Και επειδή διάβασα διάφορα επικαλλυμενα ή όχι σχόλια έγραψα την δική μου οπτική. Δεν ανέφερα πουθενά πως έχω λύσεις για τις φωτιές,ανέφερα κάποιες απόψεις πάνω στον άνθρωπο, τη χώρα μας, τον πόλεμο, την αναγκαστική κ δικαιολογημένη φυγή εκατοντάδων χιλιάδων νέων ανθρώπων με γνώσεις από τη χώρα μας. Ευχαριστώ.

Αυτό που λες είναι ότι ακριβώς λένε και θέλουν οι ελιτιστές όλων των χωρών...μία κοινωνία ανομοιογενής πολιτικά,πολιτισμικά,φυλετικά..κοινώς ένας "αχταρμάς" ανθρώπων - εθνικοτήτων με το πρόσχημα της ισότητας έναντι των εκάστοτε ιθαγενών."ίσοι μεταξύ ίσων" και η ανισότητα στο τέλος θα είναι ακόμα μεγαλύτερη απ΄'οτι είναι τώρα υπερ των ελίτ

Επεξεργάστηκε από Kilkis1989
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ελικωνας ηταν θεμα χρονου να καει...και δεν θα σταματησει με την τωρινη φωτια...φανταζομαι θα ξερετε τα πλανα για το βουνο κ ποσες αδειες για αιολικα εχουν δοθει...προσεχως θα ειναι βουνο-σκαντζοχοιρος σαν τον Κιθαιρωνα

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δικαια Εβρου απο 38 βαθμους καταιγιδα και πτωση 13 βαθμων στους 25.!!10.4mm αλλα ριξε πιο χαμηλα ρε γμτ...Ελεος!!!Δε μας θελει με τιποτα...ΓΑ..Ω ΤΗ ΒΡΩΜΟΕΠΟΧΗ....!!!ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΜΙΑ ΕΥΧΗ...!!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Kilkis1989 είπε:

Αυτό που λες είναι ότι ακριβώς λένε και θέλουν οι ελιτιστές όλων των χωρών...μία κοινωνία ανομοιογενής πολιτικά,πολιτισμικά,φυλετικά..κοινώς ένας "αχταρμάς" ανθρώπων - εθνικοτήτων με το πρόσχημα της ισότητας έναντι των εκάστοτε ιθαγενών."ίσοι μεταξύ ίσων" και η ανισότητα στο τέλος θα είναι ακόμα μεγαλύτερη απ΄'οτι είναι τώρα υπερ των ελίτ

   Κ πριν 100 κάτι χρόνια οι χώρες πήγαν για το έθνος-κρατος το ορίτζιναλ θυσιάζοντας-σφαγιαζοντας για το τίποτα εκατομμύρια αμοιρων απλών ανθρώπων. Το θέμα είναι να μπορεί κάποιος να έχει ανθρωπιά απέναντι στον άλλον από όπου κ αν προέρχεται αυτός. Η δύση είναι πολιπολιτισμικη εδώ κ πάρα πολύ καιρό, ξεκινώντας λόγω των αμέτρητων αποικιών της. Τώρα μπορούμε να πάμε προς την ανάποδη κ να κάνει κύκλο η ιστορία . Μια χαρα. Οι ελίτ τα κουμάντα τους θα τα κάνουν είτε έτσι είτε αλλιώς. 

    Προφανώς κ δε μπορούμε να πάμε ακόμα πιο βαθιά αυτή τη συζήτηση σε αυτό τον χωρο. Δεν είχα σκοπό να φτάσουμε εδώ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, geornik είπε:

Ο ελικωνας ηταν θεμα χρονου να καει...και δεν θα σταματησει με την τωρινη φωτια...φανταζομαι θα ξερετε τα πλανα για το βουνο κ ποσες αδειες για αιολικα εχουν δοθει...

Δεν θα επαναλάβω τα ιδια και τα ιδια .

ΣτΕ 1421/2013 "προστασία περιβάλλοντος και ειδικά χωροταξικά σχέδια" Και ΣτΕ 47/2018 "Νόμιμη περιβαλλοντική Αδειοδότηση ΑΣΠΗΕ στη Νότια Εύβοια " 

 

ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΗ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΑΙΟΛΙΚΩΝ ΠΑΡΚΩΝ ΗΔΗ . ΔΕΝ ΧΡΕΙΆΖΕΤΑΙ ΠΥΡΚΑΓΙΈΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.

ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΗΔΗ ΠΑΡΚΑ ΣΤΗΝ ΡΟΔΟΠΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΊΝΔΟ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΑ, ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΔΆΣΗ. 

Συγγνώμη αλλα ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ. 

ΛΙΓΗ ΛΟΓΙΚΗ . ποια εταιρεία θα ρισκαρε να ζημειωθει απο δικαστηρια ; 

ΟΤΑΝ ΚΑΕΙ ΕΚΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΟΠΟΙΟΔΉΠΟΤΕ ΕΡΓΟ ΚΑΘΩΣ ΚΗΡΎΣΣΕΤΑΙ ΑΝΑΔΑΣΩΤΕΑ ( Σύνταγμα, Α.117 Παρ.2)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξέρω αν σε ένα θέμα αναφορών ταιριάζουν κοινωνικοοικονομικοπολιτικες  αναλύσεις. Τεσπα, τέτοια ώρα... Θα ταίριαζε πάντως ένα κατάλληλο θέμα με ... αίτια και επακόλουθα πυρκαγιών σε σχέση με καιρικά φαινόμενα και όχι μόνο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, geornik είπε:

Ο ελικωνας ηταν θεμα χρονου να καει...και δεν θα σταματησει με την τωρινη φωτια...φανταζομαι θα ξερετε τα πλανα για το βουνο κ ποσες αδειες για αιολικα εχουν δοθει...προσεχως θα ειναι βουνο-σκαντζοχοιρος σαν τον Κιθαιρωνα

Ε σιγά, μήπως σε έπιασε ο πόνος? Εσύ παλαιότερα κάπου είχες πετάξει οτι οι γυμνές κορυφές φαίνονται πιο όμορφες όταν είναι χιονισμένες.

Δουλευόμαστε? 

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ καίγεται η χώρα και ο άλλος θεώρησε σκόπιμο να κάνει πολιτικοφιλοσοφικο σχόλιο στο οποίο, μάλιστα, δεν περίμενε ότι θα υπάρξει αντίδραση.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 τετραγωνικο μέτρο δάσους με χορτάρι (έστω με καμένα δέντρα) είναι καλύτερο από το καλύτερο πεζοδρόμιο στη χαβούζα που λέγεται Αθήνα.

Από εδώ και πέρα, κάθε λουλούδι που φυτρώνει θα είναι ανηψακι μου, και κάθε δέντρο παιδί μου. 

Και φυσικά, θα βοηθήσω με όλη μου την ψυχή σε σοβαρές δράσεις αποκατάστασης (όχι για το θεαθηναι)

Αυτά.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Treebeard είπε:

Εδώ καίγεται η χώρα και ο άλλος θεώρησε σκόπιμο να κάνει πολιτικοφιλοσοφικο σχόλιο στο οποίο, μάλιστα, δεν περίμενε ότι θα υπάρξει αντίδραση.

 

Όσο θα διαβάζω ρατσιστικά κ για υβριδικούς πολέμους φίλε τέτοια θα γράφω μέχρι να με πετάξουν από εδώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ροδοπη!!!Επιτελους!!Δεν ειναι συννεφα καπνου...

367476345_830113448526820_5650057452592424914_n.jpg

Παπικιο Ορος...Και εκει μπαινουν βροχοφορες νεφωσεις...Σβηστε τη πο...να τη φωτια!!!!

370365432_319057657184869_4523112457424462919_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Ανύπαρκτα τα εναέρια στη φωτιά του νοτιοδυτικού Ελικώνα. Ο Ελικώνας αργοκαίγεται χωρίς βοήθεια. Τόση αδιαφορία των πυροσβεστικών δυνάμεων της Αττικής σε φωτιά γειτονικού νομού δεν έχω ξαναδει. Καμία σωτηρία.

Οι γύρω νομοί δυστυχώς πληρώνουν την Αττικοποίηση. Σου λέει εντός Αττικής δεν είναι, σε βουνό είναι, πλέον δεν απειλούνται κατοικημένες περιοχές. Κλάιν.

Ξανά είδες στα 500.000 καμμένα στρέμματα της Βόρειας Εύβοιας με άπνοια! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποιός φταίει παιδιά που το βουνό λίγο πριν βραδιάσει παρουσιάζει αυτή την εικόνα και χάνεται ελατοδάσος που δεν θα ξαναβγεί ποτέ ; Αυτός που θα πιάσει η ΕΥΠ φαντάζομαι....

Στις 17:30 εκτός από το να δώ που είναι τα πυροσβεστικά αεροπλάνα μέσω της γνωστής εφαρμογής έψαχνα κάπου στην Ελλάδα έστω ένα Canadair. Δεν βρήκα ούτε ένα. Εκτός αν τα δικά μας δεν εκπέμπουν σήμα.

*Μην γράφουμε ότι να ΄ναι . Αν ήθελε κάποιος φωτιά στην κορυφογραμμή δεν θα έβαζε φωτιά με θυελλώδη βοριά στον Όσιο Λουκά. Εδώ μιλάμε για τραγικές επιλογές από την πυροσβεστική και από όπου δέχεται εντολές. Οι άνθρωποι δεν πρέπει να έχουν περπατήσει σε βουνό και να έχουν δει φωτιά ούτε σε Barbeque .

image.png.4da23ca7859768b1eb32a2600db1c6b1.png

 

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ορεινη Ναυπακτια..Τετοιες βροχοκουρτινες θελουμε...

369580604_959183185164213_6105570584879699775_n.jpg

Εσοχη Ροδοπης...Χαμος..Νεροοοο!!!

365232131_328628159602064_1903717535188992663_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...