Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, theodors3 είπε:

εαν εγω ο ασχετος εδινα τα τελευταια 15 χρονια πασχουγεννα ποσες φορες θα επεφτα μεσα?  βασιζεις μια προβλεψη στην στατιστικη των τελευταιων ετων κ γινεσαι προφητης! 

Βασικά, θα έπεφτες μέσα στα πασχουγεννα μόνον 3 φορές, 2010, 2020 και 2022. Αποτελεί σπάνιο φαινόμενο.

Η πλειοψηφία των ημερών των Χριστουγέννων στην Αθήνα είχαν θερμοκρασίες κάτω από το φυσιολογικό μέσο όρο, δηλαδή μονοψήφια και κρύο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Οποιος εχει ελαχιστες γνωσεις η βλεπει εκτος απο τα τρεξιματα των μοντελων και τα μεσοπροθεσμα τους στοιχεια σε βαθος 15ημερων η εχει προσβαση και στους μη ελευθερους χαρτες ευκολα καταλαβαινει οτι τουλαχιστον θερμη εισβολη δεν προκυπτει απο πουθενα..στα τωρινα συνεχιζουμε το πρωτο υποψηφιο θεωρητικα παντα διαστημα ψυχρης εισβολης θα χαθει παραυτα θα εχουμε και βροχες και χιονια στα βουνα και οι θερμοκρασιες θα πεσουν στα κλιματικα..για μετα τις 13 εχουμε μελλον.θεωρητικα παντα το 15-22 ειναι το επομενο διαστημα που μπορουμε να εχουμε καλουδια

Όταν είμαστε τόσο μακριά, με τέτοια κυκλοφορία, δεν νομίζω ότι είναι δυνατό να αποκλείσουμε οτιδήποτε.. Όπως και το προηγούμενο διάστημα που δυστυχώς δεν βγήκε για κάτι χειμερινό, άνετα πάει στράφι και τώρα.. Το να βγει θερμό κύμα (έστω και πρόσκαιρα) δεν φαίνεται καθόλου απίθανο, και μπορεί απλά να ακολουθήσει ψυχρή εισβολή αμέσως μετά, καλή ώρα όπως το 18αρι του τζίφου εχθές.

animoqm9.gif

Αλλά και πάλι μου φαίνεται παράξενο οι.. απαγορευμένοι χάρτες να είναι τόσο καλύτεροι από αυτούς που έχουμε διαθέσιμους.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

image.png.67e0eb27ca7e560f865210b2ecd5ca31.pngimage.png.06c390b5f16f00f7c9feeaa69bf27d70.pngimage.png.51c2ad294d6888394199594b599b3e89.png  Παιδιά επειδή δεν έχουμε τριβή με τον σιβηρικό καλό είναι να βλέπουμε τι έχουμε...πήρα 3 εικόνες από το τρέχον εάν του τζιφου στην ίδια χρονική στιγμή.500 850 και επιφάνεια...αυτό δεν έχει καμία σχέση με τον γνωστό μας μπαστακα προφανος ,και είναι σιβηρικός απλά είναι πολύ κοντά και ο υποτροπικος και η εικόνα στα 500 ξεγελάει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ερωτήματα που προκύπτουν είναι:

Αυτή η θερμή εισβολή που φαίνεται στις 13 με 14 του μήνα πόση διάρκεια θα έχει;

Θα κρατήσει 10-11 μέρες έως τις γιορτές;

Ή θα είναι εξπρές, τύπου 3-4 ημερών, και μετά θα ακολουθήσει πτώση θερμοκρασίας;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μεγάλη αλλαγή στον μέσο όρο του τζίφου Στην Αμερική, η οποία θα αυξήσει σημαντικά την διασπορά των σεναρίων, καθώς θα εμφανιστούν πολλά θερμά, αλλά και κάποια πολύ ψυχρότερα από το 00αρι θεωρώ μιας και η κυκοφορία γίνεται πιο μεσημβρινή:

animrmq8.gif

 

Ωστόσο όπως είναι ξεκάθαρο αντίο σιβηρικός προς το παρόν (εννοώ πως δεν θα μας επηρεάσει όπως θα θέλαμε)

και έτσι όντως έγινε με άνοδο στον μέσο όρο για εμάς, και ειδικά στα νότια, αλλά και χαμηλότερες Τ στα 850 να έρχοναι από τα βόρεια:

animtdz2.gif

3 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Τα ερωτήματα που προκύπτουν είναι:

Αυτή η θερμή εισβολή που φαίνεται στις 13 με 14 του μήνα πόση διάρκεια θα έχει;

Θα κρατήσει 10-11 μέρες έως τις γιορτές;

Ή θα είναι εξπρές, τύπου 3-4 ημερών, και μετά θα ακολουθήσει πτώση θερμοκρασίας;

Αν υπάρξει προσωπικά θεωρώ ότι θα είναι σύντομη και θα ακολουθήσει πτώση στα κανονικά σχετικά γρήγορα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Όταν είμαστε τόσο μακριά, με τέτοια κυκλοφορία, δεν νομίζω ότι είναι δυνατό να αποκλείσουμε οτιδήποτε.. Όπως και το προηγούμενο διάστημα που δυστυχώς δεν βγήκε για κάτι χειμερινό, άνετα πάει στράφι και τώρα.. Το να βγει θερμό κύμα (έστω και πρόσκαιρα) δεν φαίνεται καθόλου απίθανο, και μπορεί απλά να ακολουθήσει ψυχρή εισβολή αμέσως μετά, καλή ώρα όπως το 18αρι του τζίφου εχθές.

animoqm9.gif

Αλλά και πάλι μου φαίνεται παράξενο οι.. απαγορευμένοι χάρτες να είναι τόσο καλύτεροι από αυτούς που έχουμε διαθέσιμους.

Δεν ειναι απαγορευμενη με την εννοια οτι δειχνουν αλλο τρεξιμο απο αυτο που βλεπεις το τρεξιμο το ιδιο  ειναι τι προβλεπουν μεσοπροθεσμα οτι θα γινει πχ αποκλισεις σε μεσες τιμες κλπ κλπ.αλλωστε βλεπεις οτι ακομα και στις 96 ωρες υπαρχουν διαφορετικα τρεξιματα που για ολα υπαρχει λογος που γινονται αρα δεν εχει νοημα αυτη τη στιγμη να συζηταμε τι θα γινει μετα τις 12 ποσο μαλλον να μιλαμε για θερμη εισβολη

Επεξεργάστηκε από ICELARISSA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισης να πουμε οτι η πολικη δινει απο τις 12 και μετα θα δεχτει εκ νεου πιεσεις αγνωστο τι αποτελεσμα θα εχουμε..ενω στα πιο μακρινα και τζιφος και ευρωπαικο εχουν αυξηση τις πιθανοτητες για ασθ για αρχες γεναρη βεβαια αυτο ηταν κατι που προβλεποταν απο νοεμβρη οτι θα γινει .αυτη θα ειναι μια εξελιξη που παλι θα μπερδεψει την κατασταση για γεναρη πιο μακρια βεβαια αυτο αλλα να το χουμε στο μυαολο μας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Eδω για οποιον δε γνωριζει και θελει να βλεπει μακροπροθεσμες εκτιμησεις 1 μηνα μπροστα του Ecmwf οσο αφορα τις εβδομαδιαιες αποκλισεις στα 500hpa. 

https://charts.ecmwf.int/products/extended-anomaly-z500?base_time=202312020000&projection=opencharts_europe&valid_time=202312250000

Εδω οι προβλεπομενοι ανεμοι απο επιφανεια μεχρι στρατοσφαιρα

https://charts.ecmwf.int/products/extended-anomaly-uv?base_time=202312020000&layer_name=mofc_100m_uv_anomaly&projection=opencharts_europe&valid_time=202312110000

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ ρε παιδιά θέλω απλά να βρέξει τώρα!! Να βρέξει καλά όμως και όχι τσουρ τσουρ. Δεν γίνεται αυτό το πράγμα που όσο πλησιάζουμε, να μένουμε πάντα με το… σύννεφο στο χέρι. Αηδία κατάντησε! Θέλω βροχές και καταιγίδες και ας γίνω λούτσααααα! Και τα χιόνια από Γενάρη με το καλό!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Ετοίμασε  τα, φασόλια για καλό και κακο😃

Φασόλια ο Γκάρυ..εγώ μπριζολάκια από το μπριζολοδέντρο που φύτεψα ..🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, g_ar είπε:

Νομίζω ένα σενάριο που το πετυχαίνει αυτό είναι το 29…

IMG_5174.gif.a9ea235edda96c7449b040820451767c.gif

και τα σενάρια 12 και 27 επίσης:

animsae2.gifanimgtd7.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, agnostos είπε:

Βασικά, θα έπεφτες μέσα στα πασχουγεννα μόνον 3 φορές, 2010, 2020 και 2022. Αποτελεί σπάνιο φαινόμενο.

Η πλειοψηφία των ημερών των Χριστουγέννων στην Αθήνα είχαν θερμοκρασίες κάτω από το φυσιολογικό μέσο όρο, δηλαδή μονοψήφια και κρύο.

μπαααα ο καιρος βορειου ρευματος με ωραια ηλιοφανεια δεν λεει κατι στα Βορεια μια ψυχρουλα! οι νοτιαδες με την μουχλα κ την χαμηλη νεφωση ειναι πιο κοντα στον χειμωνα εδω! το ρεζουμε χωρις να ειναι στατιστικα ορθο εναι το κοντομανικο που φοριεται πολυ ανημερα των Χριστουγέννων τελευταια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Ποσες εκατονταδες φορες εχει γραφτει αυτο τα τελευταια χρονια χαχαχα

για να καταλαβεις αμα ετρωγε κρεας μονο με τα χιονια βιγκαν θα ηταν κ μαλιστα απο τους φανατικους!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, theodors3 είπε:

μπαααα ο καιρος βορειου ρευματος με ωραια ηλιοφανεια δεν λεει κατι στα Βορεια μια ψυχρουλα! οι νοτιαδες με την μουχλα κ την χαμηλη νεφωση ειναι πιο κοντα στον χειμωνα εδω! το ρεζουμε χωρις να ειναι στατιστικα ορθο εναι το κοντομανικο που φοριεται πολυ ανημερα των Χριστουγέννων τελευταια!

Αυτό που έγραψα δεν είναι δικά μου συμπεράσματα.

Ο Καντερές τα αναφέρει σε μια ανάρτηση του στο fb ως απάντηση στους ''αγιοβασίληδες στην παραλία'' που έλεγε ο Μαρουσάκης πριν 4 μέρες.

Τα στατιστικά είναι από το 1971 έως και το 2022.

Το αναφέρει χαρακτηριστικά, 31 φορές η θερμοκρασία των Χριστουγέννων ήταν αρκετά κάτω από το ανώτερο φυσιολογικό όριο (15 βαθμοί το όριο αν δεν κάνω λάθος).

Τα μόνα ''πασχούγεννα'' δηλαδή θερμοκρασίες 17-19 τα είδαμε μόνο το 2010, το 2020, το 2022 και στο άρθρο αναφέρεται και ακόμα μια χρονιά πιο παλιά.

Εγώ που είμαι πάνω από 40 ετών, ποτέ δεν θυμάμαι μέρες Χριστουγέννων παλαιότερα σαν την περσινή πχ. Πάντα είχε είτε κανονικό κρύο με μονοψήφια ή έστω ψύχρες με 12-13 βαθμούς.

Αυτά είναι εντελώς καινούργια φαινόμενα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μην το παιδεύουμε ......ήπιος καιρός με δύο διαστήματα βροχών....μέχρι και τις 15 περίπου.,...κανονικές θερμοκρασίες..με υποψία για χαμηλές στα ΒΑ(κανένα stelth....του Σιβηρικού)....και μάλλον παγετός το πρωί στα κεντρικά και βόρεια.Ανασυγκρότηση και ελπίδες για μετά τις 18.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, bardaris είπε:

Μην το παιδεύουμε ......ήπιος καιρός με δύο διαστήματα βροχών....μέχρι και τις 15 περίπου.,...κανονικές θερμοκρασίες..με υποψία για χαμηλές στα ΒΑ(κανένα stelth....του Σιβηρικού)....και μάλλον παγετός το πρωί στα κεντρικά και βόρεια.Ανασυγκρότηση και ελπίδες για μετά τις 18.

Η ΕΜΥ σε σημερινό της γράφημα για την διακύμανση της θερμοκρασίας δίνει το πολύ μέχρι 16 βαθμούς ανώτερη θερμοκρασία στο κέντρο της Αθήνας μέχρι περίπου 13/12.

Ούτε σιβηρικοί χιονιάδες αλλά ούτε και καύσωνες φαίνονται.

Εκτός αν αλλάξουν αυτά τις επόμενες μέρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο κ. Ζιακοπουλος ανηρτησε κάποια «πρόβλεψη» για το Δεκέμβριο - γιορτές;;;

Επεξεργάστηκε από BillG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, agnostos said:

Αυτό που έγραψα δεν είναι δικά μου συμπεράσματα.

Ο Καντερές τα αναφέρει σε μια ανάρτηση του στο fb ως απάντηση στους ''αγιοβασίληδες στην παραλία'' που έλεγε ο Μαρουσάκης πριν 4 μέρες.

Τα στατιστικά είναι από το 1971 έως και το 2022.

Το αναφέρει χαρακτηριστικά, 31 φορές η θερμοκρασία των Χριστουγέννων ήταν αρκετά κάτω από το ανώτερο φυσιολογικό όριο (15 βαθμοί το όριο αν δεν κάνω λάθος).

Τα μόνα ''πασχούγεννα'' δηλαδή θερμοκρασίες 17-19 τα είδαμε μόνο το 2010, το 2020, το 2022 και στο άρθρο αναφέρεται και ακόμα μια χρονιά πιο παλιά.

Εγώ που είμαι πάνω από 40 ετών, ποτέ δεν θυμάμαι μέρες Χριστουγέννων παλαιότερα σαν την περσινή πχ. Πάντα είχε είτε κανονικό κρύο με μονοψήφια ή έστω ψύχρες με 12-13 βαθμούς.

Αυτά είναι εντελώς καινούργια φαινόμενα.

Έκανα μια πιο βαθιά ψαχτική

Σε σύνολο 122 ετών από το 1901 μέχρι 2022 συνολικά 62 Χριστούγεννα είχαν από 14.5 βαθμούς και πάνω (που είναι η κλιματική τιμή ) στο κέντρο της Αθήνας και 60 Χριστούγεννα είχαν κάτω από 14.5  μέγιστες.

Άρα οριακά σε βάθος πολλών περισσότερων ετών μάλλον έχουμε πάνω από τα κλιματικά Χριστούγεννα. 

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Gary είπε:

Για σταματήστε με αυτά τα φασόλια γιατί θα γίνει εδώ μέσα της μπριζόλας το κάγκελο 

Μην ακούς κανέναν φίλος.ετοιμασε τις μπριζόλαρες σου εσύ και να σε πασάς στα Γιάννενα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ουκμο χθες και σήμερα ίδιες ώρες (χθες 144-σήμερα 120)… Τεράστιες αλλαγές. Από χθες μέχρι σήμερα έχει εμφανιστεί ολόκληρη χαμηλάρα πάνω στην Αγγλία και ένα «σπαγγετοποιημένο» ριτζ πάει να χτιστεί στην μέση του ατλαντικού.

IMG_5178.gif.05507f92816a7800880b69a9fa0a1eef.gif

IMG_5179.gif.1867c3e33214d627d6f27b8116e5213c.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...