Jump to content
nikolasxm

Ανάλυση χαρτών Ιανουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος, το σενάριο 21 πραγματικά είναι ότι χρειάζεται για να σπάσει η αχιονία στην Θεσσαλία. Θα έδινε ευρέως 40-50 πόντους χιονιού στην πεδιάδα και μετά που ο αντικυκλώνας καταρρέει αργά και παραμένουν οι ψυχρές αέριες μάζες από πάνω μας θα γραφόταν ιστορία με τις αναστροφές εύκολα θα βλέπαμε -15/-20αρια… Μακάρι να αποδωθει καιρική δικαιοσύνη κάποια στιγμή φέτος γιατί παραπάνε 3 χρόνια χωρίς σοβαρό χιόνι στην Θεσσαλία. Μόνο στην Μαγνήσια ήμασταν τυχεροί τα τελευταία 2 χρόνια ξεκάθαρα και μόνο λόγω θέσης και της δυνατότητας να επηρεαστούμε από προσηνεμες διατάξεις κατά καιρούς…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, icestorm είπε:

Αν ο Κλέαρχος πεσει μεσα κ σ αυτο ( ειπε για 19 με 23 εγω θα του δωσω κ μια αποκλιση 2, 3 ημερων για τοσο μακρυα εγω θα τον λεω Μεγα!

Την ίδια περίοδο περίπου είχε επισημάνει και ο Χατζηγριβας σε ποσταρισμα πριν καμιά εβδομάδα στο fb, νομίζω 20-24 ή κάτι τέτοιο.

Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω πολλή εμπιστοσύνη στους δύο συγκεκριμένους αλλά δεν θεωρώ απίθανο να δούμε νέα ψυχρή εισβολή εκείνες τις μέρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, leonidasdasos είπε:

ΣΕΝΑΡΙΟ 3τζιφ  -12 πανελλαδικα

Γιατι το κανουμε αυτο στον εαυτο μας και τα κοιταμε αυτα χαχαχ

Γιατι για ενα χειμωνα ζούμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, leonidasdasos είπε:

ΣΕΝΑΡΙΟ 3τζιφ  -12 πανελλαδικα

Γιατι το κανουμε αυτο στον εαυτο μας και τα κοιταμε αυτα χαχαχ

Γιατί οι πιθανότητες να βγει είναι πολύ μεγάλες, όχι σίγουρο 100% αλλά πολύ πιθανό.

Έχει ξαναγίνει τα τελευταία χρόνια, είτε πανελλαδικά είτε σε συγκεκριμένες περιοχές της χώρας.

Ακόμα και στον περσινό παναθλιο χειμώνα είχαμε τέτοιο φαινόμενο περίπου, με τη Βαρβάρα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, g_ar είπε:

Καλημέρα, ensembles Βόλου από τα πρωινά του τζίφου και του παιου. Βάσει τζίφου έχουμε ελπίδες να το δούμε να πέφτει το Σάββατο, ενώ και για την συνέχεια πολύ καλύτερο το διάγραμμα. Ο ευρωπαίος μάπα εξ’ολοκληρου… για να δούμε

IMG_7205.gif.114d8e224c239b82e8eab47b7e0f7c29.gif

IMG_7207.png.55b1e20a2240053d873223c9a645890e.png

6αρι 

IMG_7218.gif.4e0e65d37f045978e12d4eb34f233f8a.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος, το σενάριο 21 πραγματικά είναι ότι χρειάζεται για να σπάσει η αχιονία στην Θεσσαλία. Θα έδινε ευρέως 40-50 πόντους χιονιού στην πεδιάδα και μετά που ο αντικυκλώνας καταρρέει αργά και παραμένουν οι ψυχρές αέριες μάζες από πάνω μας θα γραφόταν ιστορία με τις αναστροφές εύκολα θα βλέπαμε -15/-20αρια… Μακάρι να αποδωθει καιρική δικαιοσύνη κάποια στιγμή φέτος γιατί παραπάνε 3 χρόνια χωρίς σοβαρό χιόνι στην Θεσσαλία. Μόνο στην Μαγνήσια ήμασταν τυχεροί τα τελευταία 2 χρόνια ξεκάθαρα και μόνο λόγω θέσης και της δυνατότητας να επηρεαστούμε από προσηνεμες διατάξεις κατά καιρούς…

Όπως όλα τα πεδινά της χώρας μας και κυρίως οι μεγάλες πεδιάδες όπως αυτή της Θεσσαλίας  χρειάζονται το χιόνι το χειμώνα γιατί με το αργό λιώσιμο του χιονιού εμπλουτίζεται πιο σωστά ο υδροφόρος ορίζοντας της περιοχής. Αυτό φυσικά έχει πολλά οφέλη,  πρώτα για την αγροτική παραγωγή  αλλά και για την ποιότητα και ποσότητα του νερού στον υδροφόρο ορίζοντα. Το καλοκαίρι ειδικά οι ανάγκες σε νερό σε τέτοιες περιοχές όπως η Θεσσαλία είναι πολύ μεγάλες γιατί ποτίζονται τεράστιες εκτάσεις καθημερινά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το σεναριο 3 ειναι πολυ ωραιο, πανελλαδικο χιονι δινει σε δυο φασεις που και τις δυο φασεις ξεκιναει απο βορεια και καταληγει προσηνεμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

με νυχια και με δοντια την παρασκευη το βραδυ....να ξυπνησω Σαββατο με μια πετσουλα εστω !!!!!!!🙏

.......το μετα,,,,,,,,ειναι πολυ μετα !!!

Diagramme GEFS

καλησπερα !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

-33-1920x1080.jpg

Σας ελειψα?

Όπα ρε παιδιά τι έγινε;; Εδώ μιλάμε για θερμ. "γκρέμισμα" κανονικό σε μερικά σενάρια, όχι αστεία!

Μάλιστα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπομονή και θα υπάρξει ενδιαφέρον από εβδομάδα στα τρεξίματα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Πελοποννήσιος είπε:

Μαζί με τον Κλεαρχο πάμε να το φέρουμε!!!

Το πρόσωπο του ειναι σε φαση" θα σας το φέρω εγω ψυχουλες μου" 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...