Jump to content
DIMITRIS

Ανάλυση χαρτών Δεκεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολοι ρωτανε Σακη χαρτες γιατι κοιτας,

κακοκαιριες δειχνουν δεν ερχονται σ εμας,

λεφτα πολλα τους ριξαν μα γιναν αχταρμας,

Ζηταμε ενα χιονακι και σκαει ο σκονιας...

Και σας γλεντωωωωω,μοντελακια σας γλεντωωωωω δεν προκειταιιιι  να σας ξαναδωωωω

Και εχω κοοοοοψει το 18αρι,σταματησααααα να βλεπω και το 12αρι

Sexy μοντελα μου γινατε μπου....λα,sexy μοντελα μου γινατε μπου...λα,sexy μοντελα μου γινατε μπου....λα.

Γ..ω ολα τα μοντελα κι αυτα που δειχνουνε,γ..ω ολα τα μοντελα κι αυτα που δειχνουνε,γ...ω ολα τα μοντελα κι αυτα που δειχνουνε..

Τις καλημερες μου!!! Διασκευη του Freed from desire,για οσους δεν ξερουν τον ρυθμο...😜

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, vorios_polos είπε:

Μιχαήλ εσύ που τα παρακολουθείς ποσα σερί εάν έχει ο τζιφος που δεν αλλάζει πατερν,πάντα στο περίπου φυσικά...

   καλημερα   ....5 με το σημερινο 00 και 3 πιο πριν που ηθελαν λιγη φαντασια   🙂

Επεξεργάστηκε από INUIT
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ολοι ρωτανε Σακη χαρτες γιατι κοιτας,

κακοκαιριες δειχνουν δεν ερχονται σ εμας,

λεφτα πολλα τους ριξαν μα γιναν αχταρμας,

Ζηταμε ενα χιονακι και σκαει ο σκονιας...

Και σας γλεντωωωωω,μοντελακια σας γλεντωωωωω δεν προκειταιιιι  να σας ξαναδωωωω

Και εχω κοοοοοψει το 18αρι,σταματησααααα να βλεπω και το 12αρι

Sexy μοντελα μου γινατε μπου....λα,sexy μοντελα μου γινατε μπου...λα,sexy μοντελα μου γινατε μπου....λα.

Γ..ω ολα τα μοντελα κι αυτα που δειχνουνε,γ..ω ολα τα μοντελα κι αυτα που δειχνουνε,γ...ω ολα τα μοντελα κι αυτα που δειχνουνε..

Τις καλημερες μου!!! Διασκευη του Freed from desire,για οσους δεν ξερουν τον ρυθμο...😜

Sexy βαζελα καλημέρα αδελφέ μ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

στα κοντινα εχουμε ομορφη διαταραχη με καλο υετο  , εχει για ολους και κυνηγαμε την παρασκευη για ι καμια εκπληξουλα  500 και κατω 

το μετα τις 15...16 χοντρικα κλειδωμενο μου φαινεται ( αν ερθουν τα πανω κατω, ειναι αλλη ιστορια),,,,, ας δουμε πως θα φτασει να μπει στην πρωτη σελιδα και το παλευουμε

...στο φουλ οι μηχανες 

Αέναη επΑνάσταση: Χριστουγεννιάτικες Ιστορίες με τη Μηχανή του Χρόνου  (videos αφιέρωμα) | Αέναη επΑνάσταση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα! Ειμαστε σε καλό δρόμο ρε παίδες. Προφανώς και δεν υπαρχει κάτι εντυπωσιακό στα τρεξίματα αλλά μια χαρά είναι.  Εντάξει,  ο καθένας φαντάζεται δικά του πράγματα αλλά νομιζω αντικειμενικά είμαστε σε χειμωνιάτικο mode. 

Τώρα ,αν φαμε δυο φορές τον υποτροπικό στο κεφάλι φυσικά και θα αγανακτήσω και εγώ αλλά μην τον κλαίμε τον μακαρίτη απο τώρα.

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα!

Πάλι οι όποιες βροχές ή εξαφανίζονται ή μένουν ψίχουλα. Ακόμη και για 24 ώρες δεν μπορούν να κρατήσουν τις βροχές.

Δείτε διαγραμματα παρακάτω για την περιοχή μου.

Diagramme GEFS

 

Diagramme ensemble ECMWF/CEP

Έτσι ήταν και προχθές για εχθές και έριξε 0,2 χιλιοστά...

Και της Παρασκευής θα εξαφανιστούν ή θα μείνουν 2-3 χιλιοστά στην καλύτερη, μέχρι την Πέμπτη.

Δεν έχω κουράγιο να ασχοληθώ άλλο ούτε με τις 72 ώρες, τέτοια απογοήτευση και απαξίωση προς τα μοντέλα δεν την έχω νιώσει ποτέ ξανά!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραία σχετικά ο τζίφος για την διαταραχή της Πέμπτης -παρασκευης,έχει 0 στα 850 οπότε με τα παραμικρή φαινόμενα θα έχουμε χιονακια μέχρι τα 1000-1200.Το Τζεμ δεν δίνει κάτι δυστυχως (Στον ηπειρωτικό κορμό)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Καλημέρα! Ειμαστε σε καλό δρόμο ρε παίδες. Προφανώς και δεν υπαρχει κάτι εντυπωσιακό στα τρεξίματα αλλά μια χαρά είναι.  Εντάξει,  ο καθένας φαντάζεται δικά του πράγματα αλλά νομιζω αντικειμενικά είμαστε σε χειμωνιάτικο mode. 

Τώρα ,αν φαμε δυο φορές τον υποτροπικό στο κεφάλι φυσικά και θα αγανακτήσω και εγώ αλλά μην τον κλαίμε τον μακαρίτη απο τώρα.

Πράγματι είμαστε σε πολύ καλό δρόμο, δεν μπορεί ούτε να βρέξει εδώ και έχουμε δεδομένη νιοστή θερμή εισβολή την επόμενη εβδομάδα...😄

φιλικά αλλά εγώ δεν συμμερίζομαι καθόλου την αισιοδοξία σου...μακάρι να έχεις δίκιο εσύ βέβαια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά, δεν βρίσκω καλή προγνωστικότητα μετά τις 5 ημέρες.

Δείτε για παράδειγμα τα πρόσφατα δεδομένα:

Την Κυριακή 3 Δεκ. φαινόταν ότι την επόμενη Κυριακή 10 Δεκ.

το χαμηλό της Ιταλίας θα περάσει πάνω από τη χώρα μας με σημαντικά ύψη βροχής.

Το σημερινό τρέξιμο δείχνει ότι θα πάρει μια πιο νότια πορεία και δεν θα μας επηρεάσει.

Αφού λοιπόν υπάρχουν τόσο σημαντικές διαφοροποιήσεις μέρα με την μέρα

είναι μάταιο να προσπαθούμε να προγνώσουμε τον επόμενο χιονιά.

Ακόμα και τα long range κλιματικά δεν δείχνουν καμία ψυχρή εισβολή για τον Δεκέμβρη.

run_3_Dec_valid_10_Dec.jpg

run_5_Dec_valid_10_Dec.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, south coast είπε:

IMG_6680.jpeg.0ec315f9a675ce6cccdd84de16063d57.jpeg

IMG_6685.gif.c9708e7d9cc39f02baba162c0d01f427.gif

Να τη και η λοντρα...🤣🤣🤣...εγώ περιμένω την άλλη την αλεπού τον μπρειν να ψηθεί για να αρχίσω...τον ταιναρολαγνο...  και άλλα πολλά προσηνεμα φυντανια 😋😋😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Vilhelm Bjerknes είπε:

Προσωπικά, δεν βρίσκω καλή προγνωστικότητα μετά τις 5 ημέρες.

Δείτε για παράδειγμα τα πρόσφατα δεδομένα:

Την Κυριακή 3 Δεκ. φαινόταν ότι την επόμενη Κυριακή 10 Δεκ.

το χαμηλό της Ιταλίας θα περάσει πάνω από τη χώρα μας με σημαντικά ύψη βροχής.

Το σημερινό τρέξιμο δείχνει ότι θα πάρει μια πιο νότια πορεία και δεν θα μας επηρεάσει.

Αφού λοιπόν υπάρχουν τόσο σημαντικές διαφοροποιήσεις μέρα με την μέρα

είναι μάταιο να προσπαθούμε να προγνώσουμε τον επόμενο χιονιά.

Ακόμα και τα long range κλιματικά δεν δείχνουν καμία ψυχρή εισβολή για τον Δεκέμβρη.

run_3_Dec_valid_10_Dec.jpg

run_5_Dec_valid_10_Dec.jpg

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

Καλημέρα!

Πάλι οι όποιες βροχές ή εξαφανίζονται ή μένουν ψίχουλα. Ακόμη και για 24 ώρες δεν μπορούν να κρατήσουν τις βροχές.

Δείτε διαγραμματα παρακάτω για την περιοχή μου.

Diagramme GEFS

 

Diagramme ensemble ECMWF/CEP

Έτσι ήταν και προχθές για εχθές και έριξε 0,2 χιλιοστά...

Και της Παρασκευής θα εξαφανιστούν ή θα μείνουν 2-3 χιλιοστά στην καλύτερη, μέχρι την Πέμπτη.

Δεν έχω κουράγιο να ασχοληθώ άλλο ούτε με τις 72 ώρες, τέτοια απογοήτευση και απαξίωση προς τα μοντέλα δεν την έχω νιώσει ποτέ ξανά!

 

Μην ξεχνάς ότι άνοιξες τον σχολιασμό του Δεκεμβρίου..του πρώτου μήνα του χειμώνα,των Χριστουγέννων.Ε, φίλε μου,η απαισιοδοξία στο μεγαλείο της..είπαμε να είμαστε ρεαλιστές,αλλά με σένα οι μισοί θα βάλουμε θηλιά στον λαιμό 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είμαι καινούργιος στην παρέα σας, όχι όμως στη Μετεωρολογία.

Βλέπω ότι πολλοί χρησιμοποιείτε το Meteociel για να δείτε τις μακροπρόθεσμες προγνώσεις.

Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά και στο https://www1.wetter3.de/fax_en.html

ειδικότερα στην ενότητα National Centers logo_ncep.gif
for Environmental Prediction (NCEP)

και επιλέξτε panel. 

Πάλι χάρτες το GFS βλέπετε, αλλά σε μια οπτική που παρουσιάζει "όλα σε ένα"

(Πεδίο πιέσεων, νέφωση, είδος υετού).

Κάπως έτσι ....

Για κατανόηση χρωμάτων και συμβόλων, παραθέτω εικόνα επεξήγησης (legend)

 

gfs+384-22942.gif

legend.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Vilhelm Bjerknes είπε:

Είμαι καινούργιος στην παρέα σας, όχι όμως στη Μετεωρολογία.

Βλέπω ότι πολλοί χρησιμοποιείτε το Meteociel για να δείτε τις μακροπρόθεσμες προγνώσεις.

Αν θέλετε ρίξτε μια ματιά και στο https://www1.wetter3.de/fax_en.html

ειδικότερα στην ενότητα National Centers logo_ncep.gif
for Environmental Prediction (NCEP)

και επιλέξτε panel. 

Πάλι χάρτες το GFS βλέπετε, αλλά σε μια οπτική που παρουσιάζει "όλα σε ένα"

(Πεδίο πιέσεων, νέφωση, είδος υετού).

Κάπως έτσι ....

Για κατανόηση χρωμάτων και συμβόλων, παραθέτω εικόνα επεξήγησης (legend)

 

gfs+384-22942.gif

legend.jpg

Πολύ χρήσιμο..σε ευχαριστούμε πολύ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα παραγματα ειναι απολυτα ξεκαθρα τι ςιεμενουμε μεχρι τις 15,,,τωρα μετα αποψη μου με βαση το πολικο στροβιλο που κομματι φευγει δυτικα το ψυχος ανατολικα μας εγκαταλείπει πιστευω οτι γυρω στις 17 με 19 θα πάμε σε ψυχρή εισβολη του 0 έως το πολυ μειον 2 και μετα ως το τέλος του μηνα συνεχώς από 0 έως συν στα 850 με εναλλαγές...χιονι ουτε καν σαν υποψία δεν υπάρχει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, Χειμωνας είπε:

Μην ξεχνάς ότι άνοιξες τον σχολιασμό του Δεκεμβρίου..του πρώτου μήνα του χειμώνα,των Χριστουγέννων.Ε, φίλε μου,η απαισιοδοξία στο μεγαλείο της..είπαμε να είμαστε ρεαλιστές,αλλά με σένα οι μισοί θα βάλουμε θηλιά στον λαιμό 😂

Ξεκίνησα το θέμα με πάρα πολύ αισιοδοξία και ελπίδα για αυτό τον Δεκέμβρη, το καταλαβαίνεις από τα μηνύματά μου τις πρώτες μέρες, αλλά δυστυχώς η καιρική πραγματικότητα με προσγείωσε...

Εάν υπάρξει κάτι αισιόδοξο θα είμαι και εγώ αισιόδοξος, ο καιρός είναι ρεαλισμός όμως και δεν επηρεάζεται από την αοσιοδοξία μου ή την απαισιοδοξία μου. Θα μπορούσα άνετα να κάνω απλά hopecasting στο σχολιασμό χαρτών αλλά δε μου βγαίνει δυστυχώς... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο βασίλιας έχει κεντράρει την 17-21 ως ημερομηνία πιθανής ψυχρής εισβολής πρώτος του στο κύριο από χθες.

Αρχικά βλέπουμε τον Αζορικό να πατάει πόδι σε ευρωπαϊκό έδαφος που είναι μία καλή και θετική εξέλιξη. Από κει και πέρα θέλουμε να αποφύγουμε το σενάριο τεράστιου ευρωπαϊκού αντικυκλώνα. Τέλος, θέλουμε να υπάρχει κινητικότητα στον Ατλαντικό ώστε το ridge να γίνει με κατέυθυνση ΝΔ-->ΒΑ και σε ευρωπαϊκό έδαφος. 

Προς το παρόν όμως πρέπει τις επόμενες 2-3 μέρες να αρχίσουν τις ενδείξεις τα ensembles.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τεράστιες αλλαγές στις 72 ώρες, ως προς την κατανομή των φαινομένων, από τα ανσάμπλ του σκουπιδαίου, δεν υπάρχει αυτό φέτος! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, DIMITRIS είπε:

Πράγματι είμαστε σε πολύ καλό δρόμο, δεν μπορεί ούτε να βρέξει εδώ και έχουμε δεδομένη νιοστή θερμή εισβολή την επόμενη εβδομάδα...😄

φιλικά αλλά εγώ δεν συμμερίζομαι καθόλου την αισιοδοξία σου...μακάρι να έχεις δίκιο εσύ βέβαια..

Αν έριχνε σημερα 100mm και απο αύριο ειχαμε ηλιο για 2 εβδομάδες θα ηταν καλύτερα; Για καποιους ναι ,για κάποιους οχι .

Για αυτο λέω,αντικειμενικά είμαστε στον χειμώνα και με μια χαρά προοπτική. Αν βγει ο Δεκέμβρης +2 βαθμούς και με 50mm προφανώς κανενας δεν θα ειναι ευχαριστημένος . Δεν ειμαστε εκει ακόμη ( εννοω στους χάρτες) .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...