Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχουν ακομα μεγαλες μετατοπισεις και στα ενς του παιου για την υφεση... μακαρι αυριο να βγει εκπληξη αν και δυσκολο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επειδη τα τσεκαρα τωρα..για πολλες ωρες παραπανω απο τα μισα ενσεμπλες του ευρωπαιου ειναι χαμηλοτερα απο το κυριο...ενας βαθμος κατω ειναι νικη για την ανθρωποτητα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, heavy snow είπε:

χαιρω πολυ και στα Γιαννενα ειδα νιφαδεs

 

Σορρυ για την κακή ποιότητα της φωτογραφίας,μπορεί να την βρεις την φωτογραφία στο Facebook  του Σάκη Αρναούτογλου 

IMG_20230202_221850.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, Seth13 said:

Ο Δροσοπηγιώτης θα ήταν ευχαριστημένος με 15εκ στην Ελπίδα. Ο @GEORGE SNOWMAN δεν αποτελεί αξιόπιστη πηγή χιονόστρωσης, χαχαχαχα! Προφανώς αστειεύομαι! 

Θα υπάρξουν μεγάλες διαφορές σε βόρεια και νότια. Κατ' αρχάς τα υπερβόρεια θα στρώνονται από τις πρώτες πρωινές ώρες αν όχι και νωρίτερα. Δεν ξέρω αν το Komatsu θα προλάβει να παραδοθεί στην ώρα του. Μετά θα υπάρξουν διαφορές στα μεσοβόρεια με τα νοτιότερα κοκ κυρίως λόγω θερμοκρασίας όπως την αντιλαμβανόμαστε εμπειρικά. Από εκεί και πέρα θα υπάρξουν εκπλήξεις όπως πάντα. Αν μεταφράζαμε το κύριο του Τζίφου ανατολικότερα της Κηφισίας θα ξεκινάγαμε από το 20ποντο μέχρι το πρωί της Δευτέρας με ισχυρή χιονόπτωση τις καλύτερες ώρες. Όμως οι συγκλίσεις αλλάζουν και θα αλλάζουν μέχρι τελευταία στιγμή. 

σίγουρα  είναι νωρίς να αρχίσουμε να κοιτάμε υετο ,συγκλίσεις κλπ, αυτή η δουλειά θα γίνει το Σάββατο με πολύ μελέτη στα περιοχικά,μακάρι να κερδίσουμε καλύτερα χαρακτηριστικά την Δευτέρα,που πιστεύω θα τα έχουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δείτε σε αυτό το τρέξιμο πόσο ψηλά έχει φτάσει....είναι δυνατόν να μην κατεβάσει αυτό σιβηρικό ψύχος το οποίο είναι εγκλωβισμένο???νομίζω ότι αυτό το τρέξιμο είναι λανθασμένο και κάπου δεν βλέπει ισχυρό σιβηρικό αυλώνα...Αν παραμείνει έτσι τι να πώ...σημεία των καιρών... 

ecmwf-0-240.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sotos23 είπε:

Δείτε σε αυτό το τρέξιμο πόσο ψηλά έχει φτάσει....είναι δυνατόν να μην κατεβάσει αυτό σιβηρικό ψύχος το οποίο είναι εγκλωβισμένο???νομίζω ότι αυτό το τρέξιμο είναι λανθασμένο και κάπου δεν βλέπει ισχυρό σιβηρικό αυλώνα...Αν παραμείνει έτσι τι να πώ...σημεία των καιρών... 

ecmwf-0-240.png

Υπάρχει ο αντικυκλωνας με κέντρο την Πολωνία που εμποδίζει την καταβάσεις ψυχρών αερίων μαζών προς την χώρα μας...

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, snow_evia είπε:

Σορρυ για την κακή ποιότητα της φωτογραφίας,μπορεί να την βρεις την φωτογραφία στο Facebook  του Σάκη Αρναούτογλου 

IMG_20230202_221850.jpg

Ωπ!!!χιονισε πριν 2 μερεs την τριτη.Κοιτα να δειs.

Ε μετα ακυρο το ποστ για νικη τηs Αθηναs στην χιονοσρωση 😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βασικά οι συνεχείς δυτικίσεις οδηγούν αναπόφευκτα σε αύξηση της θερμοκρασίας στα 850. Το ζήτημα είναι εάν θα έχουμε ισχυρά φαινόμενα και εάν θα επικρατήσει ο ΒΒΔ που θα ρίξει τα υψόμετρα παγοποίησης. Οι απολύτως πεδινοί/παραθαλάσσιοι ποντάρουν σε συνδυασμό ισχυρών φαινομένων και επιφανειακού ψύχους λόγω ΒΔ μέχρι Κυριακή απόγευμα. Για μετά νομίζω ένα -8 με -9 και ΒΒΔ αρκεί για όλους με καλό υετό, τι να πω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι τέτοια η κατάσταση που πραγματικά μέχρι 10 Φλεβάρη μπορεί να χιονιζει κάθε νύχτα σε συγκεκριμένη ώρα. Για τους μικρότερους να πω ότι κάτι τέτοιο το είχαμε ζήσει τον Φεβρουάριο του 2003 χωρίς να προηγηθεί όμως κάποιο μεγάλο χιόνι για το λεκανοπέδιο, το μαρτύριο του Ταντάλου ήταν επιεικέστερο. 23.00 η ώρα πιστοί στο ραντεβού! Η Hellasweather τότε έκανε ρεκόρ μηνυμάτων ως λίστα Yahoo για πολλά χρόνια.  Μόνη φορά που έμοιασε λίγο αυτό το ραντεβού... ήταν τον Γενάρη του 2015 στα Θεοφάνεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, heavy snow είπε:

Ωπ!!!χιονισε πριν 2 μερεs την τριτη.Κοιτα να δειs.

Ε μετα ακυρο το ποστ για νικη τηs Αθηναs στην χιονοσρωση 😅

Για λίγες μέρες έχασε😂😂του χρόνου πάλι(πλάκα κάνω δεν είναι νορμαλ να μην χιονίζει Φλώρινα)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες οκ,σενάρια του Ευρωπαίου τείνουν κ πιο κάτω,όμως ο.μεσος όρος ανέβηκε πιο πάνω,άρα συνολικά είναι θερμότερος κατά 1,2 βαθμούς που μπορεί να είναι ΠΑΡΑ πολύ κρίσιμοι εκείνες τις ώρες...κ δύο μέρες κατέβαζε το -11 σχεδόν πάνω από τις Β Σποράδες κ τώρα ένα -9 με το ζόρι,κ τις ώρες υετού -8, -7.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, OLYMPUS MONS said:

σίγουρα  είναι νωρίς να αρχίσουμε να κοιτάμε υετο ,συγκλίσεις κλπ, αυτή η δουλειά θα γίνει το Σάββατο με πολύ μελέτη στα περιοχικά,μακάρι να κερδίσουμε καλύτερα χαρακτηριστικά την Δευτέρα,που πιστεύω θα τα έχουμε.

Να σημειώσω εδώ ότι τα περιοχικά έπιασαν τη Μήδεια αλλά έχασαν τελείως την Ελπίδα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Είναι τέτοια η κατάσταση που πραγματικά μέχρι 10 Φλεβάρη μπορεί να χιονιζει κάθε νύχτα σε συγκεκριμένη ώρα. Για τους μικρότερους να πω ότι κάτι τέτοιο το είχαμε ζήσει τον Φεβρουάριο του 2003 χωρίς να προηγηθεί όμως κάποιο μεγάλο χιόνι για το λεκανοπέδιο, το μαρτύριο του Ταντάλου ήταν επιεικέστερο. 23.00 η ώρα πιστοί στο ραντεβού! Η Hellasweather τότε έκανε ρεκόρ μηνυμάτων ως λίστα Yahoo για πολλά χρόνια.  Μόνη φορά που έμοιασε λίγο αυτό το ραντεβού... ήταν τον Γενάρη του 2015 στα Θεοφάνεια.

Επιβεβαιώνω για τότε. Κάθε βράδυ την ίδια ώρα, ΑΥΣΤΗΡΏΣ από ύψος Μεταμόρφωσης και πάνω. 15 πόντους σε εύκολες επιφάνειες και την ημέρα το έλιωνε με σφοδρή λιακάδα. Νομίζω το έκανε για 3 ή 4 βραδιές. Συνεχόμενα!! Είχα πάθει την πλάκα μου. 2 χλμ πιο κάτω, απλά ξαστεριά.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, nimrond21 είπε:

Μια χάρη θα ήθελα από κάποιο από τα παιδιά που μπορεί να το βρει. Επειδή βλέπω κάποιους χάρτες που την περιοχή μου (Αταλάντη) την φτύνουν για λίγα χιλιόμετρα Screenshot_2023-02-02-21-48-10-350_com.android.chrome.thumb.jpg.91fc7a49216a50c223de79e8b0e8a53a.jpg και νομίζω ότι το ίδιο έδειχναν και πέρυσι λίγες μέρες πριν την Ελπίδα αλλά τελικά είχαμε 40 cm χιόνι μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει? Και για του λόγου το αληθές..IMG_20220125_095833.thumb.jpg.e0a7db3c7349760ff877645a68d3eec9.jpg

Δεν ήταν ετσι οι χάρτες ,εδιναν υετό. Δεν ειναι απίθανο να φτιάξουν για την περιοχή αλλά εως ενα σημείο.

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το σίγουρο είναι ότι αν όχι κάθε χρόνο, σχεδόν κάθε χρόνο ο @GEORGE SNOWMAN βλέπει το περισσότερο χιόνι από όλα τα μέλη του forum. Τα υπόλοιπα μέλη, βόρεια, νότια, κεντρικά, δυτικά, ανατολικά, πεδινά, ημιορεινά, συγκριτικά δεινοπαθούν. Να τα λέμε κι αυτά!!! Με αγάπη πάντα!! 🤣🤣🤣

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Είναι τέτοια η κατάσταση που πραγματικά μέχρι 10 Φλεβάρη μπορεί να χιονιζει κάθε νύχτα σε συγκεκριμένη ώρα. Για τους μικρότερους να πω ότι κάτι τέτοιο το είχαμε ζήσει τον Φεβρουάριο του 2003 χωρίς να προηγηθεί όμως κάποιο μεγάλο χιόνι για το λεκανοπέδιο, το μαρτύριο του Ταντάλου ήταν επιεικέστερο. 23.00 η ώρα πιστοί στο ραντεβού! Η Hellasweather τότε έκανε ρεκόρ μηνυμάτων ως λίστα Yahoo για πολλά χρόνια.  Μόνη φορά που έμοιασε λίγο αυτό το ραντεβού... ήταν τον Γενάρη του 2015 στα Θεοφάνεια.

Φεβρουάριος 2015 επίσης. Ποτέ ξανά. Βραδιές ασθενών ή μέτριας έντασης χιονοπτώσεων μέχρι το Κέντρο με...-11 στα 850 χωρίς δυναμικό αίτιο. Νομίζω ότι είναι ο ψυχρότερος Φεβρουάριος που έχω ζήσει τα τελευταία 10 χρόνια που έχω μετακομίσει στην Αθήνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Θα συμφωνησω απολυτα με τον Φαμπιο(baristrs)..Ο χειμωνας δεν θα τελειωσει με την προσηνεμη ψυχρη εισβολη...Ουσιαστικα πανελλαδικη ειναι θερμοκρασιακα..Υετικα ειναι προσηνεμη για να ειμαστε ακριβεις..

Ομως ο χειμωνας ειναι πισω ακομα...Υπαρχει ο κινδυνος να μας πλακωσει ο αντικυκλωνας απο τα δυτικα αλλα για μενα αυτο το σεναριο στη παρουσα φαση δε συγκεντρωνει πολλες πιθανοτητες...Και εαν ακομα συμβει θα ειναι προσκαιρο..Ο Αζορικος εχει ξεκαθαρα την διαθεση να το παλεψει για να ανυψωθει εκ νεου..Ψυχος εκει που πρεπει υπαρχει...Οποτε....

Σιγουρα θα ηταν προτιμοτερο να ειχε χιονισει πολυ νωριτερα στα κεντροβορεια οπως Δεκεμβρη η Γεναρη αλλα απο το να μην χιονισει καθολου ας χιονισει ακομα και τελη Φλεβαρη...

Καιρος ειναι οτι θελει κανει...Υπαρχει ξενερα,απογοητευση ισως και θυμος αλλα ο χειμωνας δεν τελειωνει ποτε 02/02...Και μεταξυ μας με καθε σεβασμο...Ο Δεκεμβρης εχει απομυθοποιηθει..Δεκεμβρης του 88 δε γινεται καθε μερα...Μαλλον σαν τον Μαρτη του 87 ειναι...Δεν χρειαζεται κανεις να ψαχνει το ασυλληπτο...Μια αξιοπρεπης χιονοπτωση θα εδινε εξισου μεγαλη χαρα φανταζομαι σε ολα τα παιδια στα βορεια..Ποσο μαλλον τωρα που οντως υπαρχει μεγαλη διψα...

@sakis13 φιλε είσαι από τα μέλη του forum που σέβομαι απεριόριστα και λατρεύω να διαβάζω ποστ σου. Ξέρω ότι συμμερίζεσαι αυτό που περναμε όλα τα παιδιά στα Βόρεια, αλλά πίστεψέ με αν δεν έχεις ζήσει αυτό που ζουμε εμείς δεν μπορείς να μπεις στην ψυχοσύνθεση μας. Όπως είπες και πριν αν εμείς εδώ είχαμε ένα μεγάλο Κεντροβορειο Χιονια εσείς οι Νότιοι τουλάχιστον θα είχατε μια κακοκαιρία με βροχές.Δεν μπορείς να φανταστείς πως είναι να τρως στην μάπα τόσο άχρηστο κρυο και να τρως τον ήλιο στην μάπα. Από παιδάκι μικρό θυμάμαι πόσους χειμώνες να είμαι με την θερμοκρασία στα 850hpa στους -10 και να τρώω ξεροκρυο. Τουλάχιστον βλέπαμε και 2-3 χιονιοστρωσεις έτσι για το μάτι αλλά το φετινό ήταν το κερασάκι στην τούρτα. Και δεν πιστεύω ότι αυτό θα αλλαξει στα επόμενα χρόνια. Πιο πιθανό είναι να γίνει το 10/10 για εσάς παρά να ζήσω ξανά κάτι παρόμοιο σαν το 2001. Πιο πολύ στεναχωριέμαι για την κόρη μου που είναι 4,5 χρόνων και με ρωτάει συνέχεια "μπαμπά πότε θα χιονίσει", γιατί της κόλλησα το δικό μου το μικρόβιο, και αλλάζω κουβέντα για να μην αρχίσει να κλαιει. Τέλος πάντων συγνώμη αν κούρασα με το κατεβατο αλλά έπρεπε να το βγάλω από μέσα μου. Σας εύχομαι πραγματικά 1 μέτρο χιόνι μέχρι το σύνταγμα και όπως και άλλα παιδιά φυσικά θα είναι στις αναφορές της χιονοκακοκαιριας που σας έρχεται για να πάρω την δόση μου εστω και με φωτός και βίντεο. ΚΑΛΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ μάγκες.🙏🙏🙏

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, menidi said:

Επιβεβαιώνω για τότε. Κάθε βράδυ την ίδια ώρα, ΑΥΣΤΗΡΏΣ από ύψος Μεταμόρφωσης και πάνω. 15 πόντους σε εύκολες επιφάνειες και την ημέρα το έλιωνε με σφοδρή λιακάδα. Νομίζω το έκανε για 3 ή 4 βραδιές. Συνεχόμενα!! Είχα πάθει την πλάκα μου. 2 χλμ πιο κάτω, απλά ξαστεριά.....

Χιόνιζε με όμβρους. Μεγάλα σύννεφα ξεκολλούσαν από τον άξονα Πάρνηθας-Πεντέλης και ξέρναγαν χιονι με απίστευτη ραγδαιότητα. Το ξαναέκανε στη περίφημη κακοκαιρία 24 Μαρτίου του ίδιου χρόνου και άλλη μια φορά το 2012 ή νωρίτερα που έπαιζα playstation με φίλους και δεν βγήκα καν να δω. 

 

Τον Φεβρουάριο του 2015 τον έζησα... Θήβα! 

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Seth13 said:

Χιόνιζε με όμβρους. Μεγάλα σύννεφα ξεκολλούσαν από τον άξονα Πάρνηθας-Πεντέλης και ξέρναγαν χιονι με απίστευτη ραγδαιότητα. Το ξαναέκανε στη περίφημη κακοκαιρία 24 Μαρτίου του ίδιου χρόνου και άλλη μια φορά το 2012 ή νωρίτερα που έπαιζα playstation με φίλους και δεν βγήκα καν να δω. 

σεθ αν επιτρεπεται ποσο χρονων εισαι? 

Ντροπη για το 2012...το εχω κανει και εγω...το 2008 εκανα παρτυ για τα γενεθλια μου και παιζαμε μπουκαλα και φωναζει ο πατερας μου μπαινοντας στο δωματιο χιονιζει χιονιζει και του φωναζω ναι καλα χεστηκα παιζουμε μπουκαλα

κριντζ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seth13 είπε:

Χιόνιζε με όμβρους. Μεγάλα σύννεφα ξεκολλούσαν από τον άξονα Πάρνηθας-Πεντέλης και ξέρναγαν χιονι με απίστευτη ραγδαιότητα. Το ξαναέκανε στη περίφημη κακοκαιρία 24 Μαρτίου του ίδιου χρόνου και άλλη μια φορά το 2012 ή νωρίτερα που έπαιζα playstation με φίλους και δεν βγήκα καν να δω. 

Κάτι τελευταίο και το κλείνω: θυμάμαι ένα βράδυ που είχα κατέβει στον συμφοιτητή μου στο Άνω Καλαμάκι. Κάναμε μια εργασία για τη σχολή. Κοιτάζω το ρολόι και του λέω "πρέπει να φύγω. Θα αρχίσει το χιόνι πάνω"

Μου λέει"είσαι χαζός;"  Κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Ανεβαίνω προς τα πάνω, ξαστεριά μέχρι γέφυρα Μεταμόρφωσης και αμέσως μετά, προς Πάρνηθα, ξερασμα χιονιού. Ακριβώς την ίδια ώρα όπως και τα προηγούμενα βραδιά. Όλη τη νύχτα έστρωνε. Αλλά στο δρόμο λίγο. Στα υπόλοιπα, 15 πόντους παντού.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, snowjohn said:

σεθ αν επιτρεπεται ποσο χρονων εισαι? 

Ντροπη για το 2012...το εχω κανει και εγω...το 2008 εκανα παρτυ για τα γενεθλια μου και παιζαμε μπουκαλα και φωναζει ο πατερας μου μπαινοντας στο δωματιο χιονιζει χιονιζει και του φωναζω ναι καλα χεστηκα παιζουμε μπουκαλα

κριντζ

35. Παίζαμε πρωτάθλημα οπότε όταν δεν έπαιζα έβγαινα στο μπαλκόνι του σπιτιού που βρισκόμουν. Για την ιστορία το 2003 το έζησα έχοντας χάσει το 2002, δηλαδή περίμενα από το 1992 να δω στρωμένο δρόμο έξω από το σπίτι μου και το είδα Τσικνοπέμπτη του 2004. Ας μην σπαμάρουμε άλλο όμως το σχολιασμό χαρτών, θέλω να πω μόνο ότι το έχω ζήσει στο πετσί μου το να μην βλέπω χιόνι στρωμένο και το 2002 ήταν ο λόγος που ανακάλυψα την Hellasweather για να μην το ξαναπάθω. 

Για το 2003 οι όμβροι έφταναν στα ανατολικά ως τη Γλυφάδα σχεδόν.

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εκατσα πριν 1 ωρα να δω τα βραδινα. μετα εφτιαξα ποπ κορν και εκατσα να ξαναδω τα βραδινα.

ε και μετα αρχισε ο πονοκεφαλος των Τ/850 και των συγκλισεων που ενδεχεται να δινουν 1.5 επιφανειας στο Θριασιο, και -0.5 στη Καισαριανη, χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...