Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδα την πρόγνωση της ΕΜΥ και χωρίς να θέλω να φανώ κακός, μου θυμίζει την ρήση "όποιος καεί με τον χυλό φυσάει και το γιαούρτι". Κάποτε με βαρβάτες κατεβασιές έδινε...χιονόνερα και τώρα που είναι εντελώς οριακή η κατάσταση για τα πεδινά δίνει αβέρτα χιόνια παντού. Προφανώς η περσινή επίρριψη ευθυνών από πολιτικούς στους μετεωρολόγους παίζει ρόλο. Δεν λέω, προς Θεού, ότι έφταιγαν οι μετεωρολόγοι για το χάος της Ελπίδας, μην παρεξηγηθώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

στο ίδιο μοτίβο αγαπημένε σου απαντώ..
Συμφωνω σε αυτο που λες και αυτός είναι ο λόγος που το ανεβασα.. στο οτι λεει την αλήθεια και τίποτα παραπάνω, ότι δλδ βλέπουμε κι εμεις ρεαλιστικα.. 
(και off the record, με τον μετεωρολόγο 'Νονό' μου που μιλάμε καθημερινά.. (οι παλαιοι ξέρουν) ακόμα δεν ξερουμε τιποτα και καθε ραν αλλαζουν πολλά!) 
(Νοιωθω τυχερός που έχω σχέσεις με τον νονό, με τον δάσκαλο λόγο ότι πιναμε καφε στο ιδιο καφενειο χεχε , με την χριστίνα που την είχα πελάτη κτλ)  
Ας χαρούμε για άλλη μια φορά την μοναδικότητα του χόμπι μας και του έρωτα της τέχνης μας που μας αφήνει να μην μπορούμε να ξέρουμε τι μέλλει γενέσθαι !!  

Έγραψες!! Δεν έχω να προσθέσω τίποτα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Οποιος εχει χρονο και ορεξη,παει στην Στενη και ζει το απολυτο ονειρο με πανω απο ενα μετρο χιονι.

Έχω κανονίσει και πάω αύριο πρωί Στενή, προγραμματίζω να επιστρέψω Κυριακή βραδάκι γιατί πρέπει να είμαι στη δουλεία στη Ριτσώνα τη Δευτέρα το πρωί...

Για το μόνο που δεν είμαι σίγουρος είναι αν θα πάω στη Ριτσώνα τη Δευτέρα...χαχα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα υπερβόρεια της Αθήνας θα θαφτούν. Τα ΒΠ λογικά θα τσιμπήσουν καλουτσικα σε κάποια από τις μεγάλες εξάρσεις και λόγω θέσης - θερμοκρασίας θα το διατηρήσουν. Οι υπόλοιποι ποντάρουμε σε κάποια  έξαρση διαρκείας που θα στρώσει έστω πρόσκαιρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, weatherforattica είπε:

2004

Άρα λοιπόν μετά το 2004 δεν ξαναείδαν σοβαρό χιόνι στην ανατολική παράκτια ζώνη. Χμμ οκ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, alkis91_2.0 είπε:

gens-0-1-384.png

 

 Με αγαπη απο τζιφο 4/3 😄

Το έγραψα πριν λίγες μέρες.

Κάτι θα δούμε μετά τις 20 του μηνός....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Panagiotis είπε:

Δεν θα έπρεπε στον τίτλο των αναφορών να υπάρχει τιμητικά και το Αρχίδαμος? 

χααχχα Θα το ανοιξω εγώ σήμερα!!! Φαντάζομαι οτι δεν είναι νωρις. Ε οκ...αν είναι νωρίς ας το βγάλουν οι mods και ας το ξαναβάλουν αυριο. Πωωωω ανοιξε ο Χελμός!! Κλαψ!!! Και τώρα??

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 hours ago, cptbill said:

 Παίδες ως άσχετος ρωτάω που δεν ξέρω να διαβάζω χάρτες.

Πως τα βλέπετε τα πράγματα για τη πολη του Βόλου?

Χαζεύοντας το windy βλέπω μια ασυμφωνία στον υετο μεταξύ του Ευρωπαίου και του gfs.

Τι λένε οι γνωστές εκεί έξω?

Καταπληκτικά τσιπουραδικα ο Βόλος, φιλε. Αντι να.πας για κανένα.όστρακο και κανένα κολιό κάθεσαι και ασχολείσαι με τον.Αρχιδαμο? Δεν.θα.το έκανα αν.ζούσα σε τέτοιο ευλογημένο τοπο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει βγει το 06άρι του Παίου, σαφώς πιο νότια ο αυλώνας. Μπέρδεψα τις ώρες, ίσως είναι λίγο θερμότερο.

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, menidi said:

χααχχα Θα το ανοιξω εγώ σήμερα!!! Φαντάζομαι οτι δεν είναι νωρις. Ε οκ...αν είναι νωρίς ας το βγάλουν οι mods και ας το ξαναβάλουν αυριο. Πωωωω ανοιξε ο Χελμός!! Κλαψ!!! Και τώρα??

Μαντηλακια χλωρινης τσεκ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιο θερμό στα 850 εν τέλει. Γαμώ τα μπερδέματα μου με τις ώρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, KapelosG said:

Πολύ σωστός, η διαφορά μεταξύ 850 και επιφάνειας κάνουν πιο ισχυρό το lake effect (με το σωστό ανεμολόγιο)...τα 500 δρουν επιδραστικά στην ύπαρξη και ενίσχυση του υετού και των ραγδαιοτητων...τέλος και η σύγκλιση επιφανειακών ανέμων παίζει πολύ σημαντικό ρόλο αφού η θερμός και εμπλουτισμένος με υγρασία από το αιγαιο ΒΒΑ άνεμος συγκρουομενος με τον ψυχρό και ξηρο ΒΒΔ ανεμο απ' τον ηπειρωτικό κορμό αναγκάζει την αέρια μάζα απ' το Αιγαίο να ανέλθει ως λιγότερο πυκνη...η αέρια μάζα ανέρχεται και ψυχεται μέχρι ένα ύψος που ονομάζεται στάθμη συμπύκνωσης (η αέρια μάζα έχει 100% σχετική υγρασία) και μην μπορώντας πλέον να κατακρατήσει άλλους υδρατμούς, αυτοί συμπυκνώνονται, γίνονται υδροσταγονιδια και δημιουργείται έξτρα υετός στην ζώνη σύγκλισης 

Φίλε μου ευχαριστούμε εμείς που δεν ασχολούμαστε πολύ. πολύ ωραία εξήγηση! Αυτά θέλουμε από παιδιά που ξέρουν καλύτερα. Μακάρι να υπάρξει και άλλη ανάλυση ....

Άντε να το ξαναδούμε το τιμημένο όσες περισσότερες περιοχές μπορούμε !!! Ελπίζω να ξεπεράσουμε την Ελπίδα και σε πόντους και σε διάρκεια ...(μη πάει πουθενά αλλού το μυαλό σας.....)!!!

Καλά χιονίσματα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 minutes ago, Ζερίκιος said:

Ιστορικό χιονιά ανατολικής παράκτιας Αττικής πότε έκανε τελευταία φορά? Εννοώ να έχει τουλάχιστον 20cm σε Ραφήνα, Νέα Μάκρη πχ.

εάν δεν με απατάει η μνήμη μου πρέπει να ήταν 1991 ή 1992 (με κάθε επιφύλαξη), ήμουν Αμπελοκήπους τότε και έβλεπα την μάζα των νεφών στα βόρειά μας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιο ψυχρό για ξημερώματα-πρωί Δευτέρας, υπάρχει μια ταύτιση στη τάση αυτή με τον Τζίφο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλύτερη υποστήριξη σαφώς για Δευτέρα. 

ecmwf-0-81.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...